Brand
Cijena
Oznaka
Dostupnost
Težina
Maksimalni okretni moment
Broj akumulatora
Broj brzina
Brzina bez opterećenja
Udarac
Svatko od nas povremeno treba nešto zaviti, sastaviti ili popraviti kod kuće. Stoga niti jednom domaćinstvu ne bi trebali nedostajati neki osnovni alati, poput bežične bušilice ili bežičnog odvijača. Specifičan izbor alata ovisi o vašim potrebama.
Koje su razlike između bežične bušilice i bežičnog odvijača?
Bežične bušilice
Prikladni su za bušenje:- drva
- plastike
- metali i slični materijali.
- redovito bušenje zidova (niskog kapaciteta),
- česte zavrtnje (veća težina i dimenzije)
Bežični odvijač
Prikladni su za:- odvijanje
- bušenje zidova i drugih tvrđih materijala (mali kapacitet).
Na što se treba usredotočiti pri odabiru bežične bušilice ili bežičnog odvijača?
Važni su aspekti koje treba uzeti u obzir pri odabiru: kakovost, oblikovanje konstrukcije, tip motorja, zmogljivost, baterija, vrtljaji, polnjenje, udarna funkcija, vpenjalna glava, dodatna oprema i posljednje, ali ne najmanje bitno cijena.
1. Konstrukcija
Dobro dizajnirana konstrukcija i ispravan ergonomski oblik bušilice, zajedno s težinom alata, važniji su nego što se čini. Ako kupite iznimno snažnu bežičnu bušilicu ili bežični odvijač, što nije prikladno, nećete rado raditi s njom.
→ Usredotočite se na proizvode gotovog oblika, koji su savršeni za vašu ruku, odaberite materijal koji apsorbira udarce (kombinacija tvrđe plastike u okviru proizvoda i mekših materijala u području držanja), a ne zaboravite ni težinu proizvoda. Što je težina manja, to je bolje. Prosječna i optimalna težina bežičnih bušilica je 1,7 kg, a bežičnih odvijača 1 kg.
2. Vrsta motora
Postoje dvije vrste motora za bežične bušilice i bežične odvijače:
- Klasični elektromotori – najčešći oblik, nalaze se u većini jeftinijih alata, ugljične četkice su potrebne za stvaranje napetosti, a potrebno ih je periodično zamjenjivati.
- Električni motori bez četkica – moderna tehnologija, koja se koristi posebno u srednjem i gornjem cjenovnom rangu, ne zahtijeva ugljične četke, što smanjuje troškove i učestalost kvarova.
Prednosti i slabosti klasičnih motora
+ niža nabavna cijena | - zastarjela vrsta motora |
+ najčešće se koristi | - osjetljiv na neuspjeh |
- ugljične četke treba zamijeniti |
Prednosti i slabosti motora bez četkica
+ moderna tehnologija | - viša cijena |
+ veća kvaliteta, otpornost i trajnost | - više elektronike u motoru |
+ zamjena ugljikovih četkica nije potrebna | |
+ niži operativni troškovi | |
+ manja potrošnja baterije |
3. Baterija, napon i performanse
Baterija je središnji dio bežičnog alata. O tome ovisi kapacitet bežične bušilice ili bežičnog odvijača. Stoga cijenu cjelokupnog proizvoda prvenstveno određuje vrsta baterije.
Važniji su parametri akumulatora vrsta, kapacitet i napon.
Prednosti i nedostaci Ni-Cd baterija
+ jeftinije su | - zastarjela vrsta baterije |
- niski kapacitet | |
- kraći vijek trajanja |
Prednosti i nedostaci Ni-Mh baterija
+ najčešće se koristi | - niski napon |
+ dvostruko veći kapacitet u odnosu na Ni - Cd baterije |
Prednosti i nedostaci Li-Ion baterija
+ moderan funkcionalni tip | - viša cijena |
+ kvaliteta | |
+ manja masa | |
+ veća snaga | |
+ veći kapacitet |
Napon
Napon je električna količina izražena kraticom V (izmjereno u voltima). Što je napon veći, to će veći biti i kapacitet bušenja. Snažnije bušilice također trebaju veći napon. Veći napon znači i višu cijenu proizvoda. Za standardnu kućnu upotrebu napon oko mora biti dovoljan 15 volti.
Kapacitet
Kapacitet baterije označen je kraticom Ah (izmjereno u amper satima). Jednostavno možemo reći da što je veći kapacitet baterije, to duže možemo koristiti i bušilicu.
- Kapaciteta1,3 - 1,5 Ah dovoljna za kućnu upotrebu
- Kapaciteta1,5 - 3 Ah pogodan je za redovitu upotrebu slobodnog vremena
- Kapaciteta iznad 3 Ah pogodan je za redovitu upotrebu slobodnog vremena
Zapamtite, sigurno se isplati kupiti barem dvije baterije. Za neke proizvode dvije su baterije u kompletu. To će vam omogućiti rad bez potrebe da čekate između da napunite bateriju.
4. Punjač baterije
Bez punjača neće raditi. Punjač se koristi za punjenje prazne baterije. U velikoj većini slučajeva, punjač je dio kompleta.
Postoje dvije vrste punjača:
- Klasični punjači – prosječno punjenje baterije u 3 do 5 sati.
- Punjači za brzo punjenje – omogućuju vam punjenje baterije u rekordnom vremenu, što je često manje od 1 sata.
5. Brzina i okretni moment
Uz pažljiv rad, također ćete moći cijeniti sposobnost promjene brzine.
- Jednokratne bežične bušilice - ne dopuštaju promjenu brzine. Obično imaju oko 500 vrtova. / min.
- Dvije brzine bežičnih bušilica – imaju dvije faze regulacije brzine. Niža brzina je pogodna za odvijanje, a veća za bušenje. Najveća brzina je oko 1600 o / min. / min.
- Višebrzinske bežične bušilice –veća brzina obično je dostupna s profesionalnim alatima gdje je potrebna preciznija regulacija za veći broj različitih zadataka.
Okretni moment
Pravilno podešavanje zakretnog momenta omogućava potpunu kontrolu snage bežičnog bušilice. U većini slučajeva možete birati između nekoliko razina. Općenito je prihvaćeno da se za vijačenje koristi manja brzina, ali zakretni se moment može povećati tijekom bušenja.
6. Stezna glava
Steznik je dio okvira za bušenje, u koji umetamo bušilice, čepove i druge dodatke koji su namijenjeni za tu svrhu.
Poznamo dvije najčešće vrste steznih glava:
- Glava za bušenje s brzim otpuštanjem – jednostavan i produžen način pričvršćivanja odgovarajućeg pribora na alat rukom i pri malim brzinama koji rotiraju glavicu.
- Stezna glava s vretenastom bravom – ova vrsta stezne glave omogućava zatezanje pomoću posebnog stezaljka u stanju mirovanja.
7. Udarna funkcija
Možete pronaći funkciju udara u skupljim i snažnijim bežičnim bušilicama. Koristite ga pri bušenju zidova, ali to još uvijek ne može u potpunosti zamijeniti klasičnu električnu bušilicu. Ova značajka vam neće trebati pri bušenju materijala kao što su metal ili drvo.
8. Dodatna oprema
Uz neke vrste bežičnih bušilica naići ćete na dodatne značajke koje će vaš posao učiniti lakšim i ljepšim. Evo nekoliko savjeta na koje morate imati na umu pri odabiru.
- Torbica za nošenje - omogućava vam da svu potrebnu opremu imate na jednom mjestu.
- LED žarulja - na glavi bežične bušilice, osigurava dovoljnu količinu svjetla.
- Viseća petlja - ovo je posebno točno kada se bežična bušilica često zamjenjuje drugim vrstama alata.
9. Cijena
- 20 - 100 EURje cijena alata dovoljna za povremene jednostavne radove, obično ima niži kapacitet i veću masu, napon se kreće između 12 i 14 V.
- 100 – 250 EUR je cijena bežičnog bušilice za redovitu upotrebu, njegova težina je nešto niža, a kapacitet je veći, napon se kreće između 14 i 18 V.
- 250 – 500 EUR je cijena profesionalnog alata za svakodnevno korištenje s najkvalitetnijim baterijama, funkcijom brzog punjenja, šok funkcijom i podešavanjem brzine s više brzina, napon se kreće između 16 i 18 V.
Još uvijek niste sigurni koju bežičnu bušilicu ili bežični odvijač odabrati? Pogledajte naš detaljni vodič "Kako izabrati bežični odvijač i bežične bušilice", gdje odgovaramo na detaljnija pitanja o alatu.
Najprodavanije
- Sortiraj prema
- Preporučujemo
- Najniže cijene
- Najviša cijena
- Popularnost
- Najprodavanije
Akumulatorska udarna bušilica Einhell TE-CD 18/2 Li-i +22 (1×2,5 Ah) je svestrani alat koji je izvrstan kao pomoćnik pri uvrtanju, bušenju i udarnom bušenju. Uz to dobivate bateriju, punjač, set nastavaka i svrdla te kovčeg za pohranu.
Trenutno nedostupno
Akumulatorska udarna bušilica s motorom bez četkica, funkcijom udarnog bušenja i visokokvalitetnim metalnim držačem od 13 mm. Bez baterije i punjača (prodaje se zasebno).
Predviđeni datum otpreme: 30.12.
Samostojeća bušilica/odvijač, bez priložene baterije i punjača. Zbog silovitog udarnog bušenja je dodana ručka, s kojom ćete smanjiti pritisak na ruke. Ugrađena je radna svijetiljka, koja će osvjetliti radnu površinu , te je priložen remen za nošenje. Isporučuje se bez baterije i punjača.
Trenutno nedostupno
Snažna i kompaktna kutna bušilica, idealna za korištenje u uskim prostorima. Posjeduje Makita 12V CXT bateriju.
Predviđeni datum otpreme: 27.12.
Akumulatorska udarna bušilica EasyImpact renomiranog proizvođača Bosch ima 2-brzinski mjenjač, 20 razina okretnog momenta i ugrađeno LED svjetlo.
Predviđeni datum otpreme: 24.12.
Makita akumulatorska bušilica/odvijač DDF485Z s motorom bez četkica i tehnologijom Extreme. Bez paketa baterija.
Predviđeni datum otpreme: 27.12.
Predviđeni datum otpreme: ODMAH
Akumulatorska udarna bušilica Einhell TE-CD 18/44 Li-i (1×2,5Ah) ima i funkciju udarnog bušenja. Omogućuje vam bežični rad bilo kada i bilo gdje. Ergonomski dizajn s mekom površinom i dodatnom ručkom štiti zglobove. LED lampa za osvjetljavanje radnog prostora.
Predviđeni datum otpreme: 30.12.
Akumulatorska udarna bušilica odvijač GSB 185-LI Solo renomiranog proizvođača Bosch ponosi se svojom učinkovitošću, izdržljivošću i ergonomskim dizajnom.
Predviđeni datum otpreme: 24.12.
Akumulatorska udarna bušilica-odvijač DHP482Z. Isporučuje se bez baterije i punjača.
Predviđeni datum otpreme: 27.12.
Predviđeni datum otpreme: 27.12.
Aku bušilica TP-CD 18/60 Li BL renomiranog proizvođača Einhell odlikuje se robusnim 2-brzinskim prijenosom, 22 postavke momenta, maksimalnim momentom od 60 Nm i steznom glavom od 13 mm.
Predviđeni datum otpreme: 30.12.
Akumulatorske bušilice i bežični odvijači
Znate li koja bi sada trebala biti svojstva bežičnog odvijača ili bežične bušilice koje ćete kupiti?
Na internetskoj trgovini MALL.HR naći ćete bogatu ponudu bežičnih bušilica/odvijača. Možete birati između mnogih popularnih i dokazanih marki kao što su Einhell, Black&Decker, Iskra, Bosch, Metabo, Stanley, DeWalt i puno drugih.
S pravim alatima moći ćete realizirati ideje kojih se niste usudili ili čak sanjali.
U kategoriji povoljnih bežičnih odvijača/bušilicapronaći ćete najjeftinije proizvode sortirane po cijeni.