Kada vaše dijete preraste autosjedalicu skupine 1, to je obično u dobi između 3 i 4 godine, morate je zamijeniti autosjedalicom skupine 2 + 3 - jahačem. U automobil ga morate namjestiti u smjeru vožnje.
Prednosti jahača
Dijete je bolje zaštićeno u jahaču u usporedbi sa samo sigurnosnim pojasom u tri točke koji je već ugrađen u automobil. Uz pomoć jahača dijete može doseći istu visinu u sjedećem položaju kao i odrasli. Kao rezultat toga, može pravilno koristiti uobičajeni sigurnosni pojas u tri točke.
Autosjedalica jahač trebala bi imati uzglavlje koje se može podići. To znači da se jahač prilagođava visini djeteta. Jahač se također može koristiti na prednjem sjedalu automobila. Zakon to ne zabranjuje. Ali prvi uvjet je da dijete koristi odgovarajuću sjedalicu za svoju visinu i dob.
Jahač s naslonom ili bez njega?
Dostupni su jahači s naslonom i bez njih. Korisnici s dodatnom bočnom zaštitom i naslonom za glavu mnogo su sigurniji izbor od jahača bez naslona.
Jahači s naslonom također omogućuju pričvršćivanje sigurnosnim pojasom u tri točke. Pri tome se dijagonalni dio pojasa može prilagoditi visini djeteta.
Pravilna uporaba i postavljanje jahača i sigurnosnog pojasa
Dijete mora biti vezano u automobilu sigurnosnim pojasom tako da je pojas poravnat. Mora dobro prianjati tijelu djeteta. Gornji ili rameni dio trake sigurnosnog pojasa u tri točke mora proći kroz vodilicu na jahaču - po sredini djetetovog ramena i preko prsa. Donji ili zdjelični dio pojasa mora prolaziti preko zdjelice djeteta - nikako preko trbuha - i ispod oba naslona za ruke. To osigurava da jahač u slučaju sudara ne sklizne ispod djeteta.
U automobilu mora jahač biti vezan sigurnosnim pojasom čak i kada dijete nije u autosjedalici. To je zbog toga da u slučaju naglog sudara ili kočenja jahač ne poleti u vozilu i ozlijedi putnike.
Do kada bi dijete trebalo koristiti jahač?
Dijete mora koristiti jahač u skladu s važećim zakonodavstvom barem dok ne dosegne visinu od najmanje 125 centimetara. To je do približno 10 godina. Nakon toga može umjesto jahača početi koristiti sigurnosni pojas, ali samo pod određenim uvjetima:
- kada može sjediti potpuno naslonjen na naslon sjedala u automobilu i istovremeno imati koljena udobno savijena preko sjedala,
- kada zdjelični dio trake sigurnosnog pojasa prianja nisko i tijesno preko bokova te se istovremeno ne uzdiže na trbuh,
- kada rameni pojas prelazi preko prsne kosti i sredine ramena, bez dodirivanja vrata djeteta,
- kada može pravilno sjediti tijekom vožnje ili putovanja.
Budući da su sigurnosni pojasevi u vozilima zapravo namijenjeni samo odraslima, ključno je provjeriti gdje kod djeteta prolaze zdjelična i ramena traka sigurnosnog pojasa. Ako se ne prianjaju pravilno, dijete mora na određeno vrijeme koristiti jahač.
Preuran jena odluka za korištenje jahača
Jahači se svrstavaju u kategoriju dječje opreme koja je djetetu potrebna u automobilu dok ne sjedi potpuno samostalno. Mnogi roditelji prerano prelaze na autosjedalicu skupine II i III.
Dok dijete raste, jahač bi trebao omogućiti podešavanje naslona po visini. To znači da ga možete koristiti od 4. godine, ali ne prije nego što dijete bude visoko najmanje 125 centimetara.
- Sortiraj prema
- Preporučujemo
- Najniže cijene
- Najviša cijena
- Popularnost
- Najprodavanije
Freeon Libra i-Size autosjedalica u kaki boji. Namijenjena djeci od 125 do 150 cm.
Trenutno nedostupno
Booster autosjedalice
Booster autosjedalice su prikladne za djecu višu od 135 cm ili lakšu od 36 kg. Visokokvalitetne booster sjedalice nadopunjene su snažnom podstavom i Isofix sigurnosnim sustavom pričvršćivanja.
Od kada treba koristiti booster autosjedalicu
- Zakon ne razlikuje uporabu autosjedalice i booster sjedalice.
- Korištenje booster sjedalice (ili autosjedalice) je obavezno za dijete niže od 150 cm, lakše od 36 kg.
- Dijete više od 150 cm i teže od 36 kg može se voziti bez booster (pomoćne) sjedalice ili autosjedalice.
Kako odabrati booster sjedalicu
- Težina djeteta – težinska skupina II. za djecu od 15 do 25 kg. Težinska skupina III. za djecu od 22 do 36 kg.
- Isofix – sigurno pričvršćivanje, booster sjedalica se klinovima pričvršćuje za konstrukciju automobila.
- Nasloni za ruke – povećavaju udobnost korištenja, pogodno za duža putovanja automobilom.
- Podstava – deblja podstava povećava udobnost.
- Održavanje – preporučujemo booster sjedalice s perivim navlakama.
- Višenamjenski – neki modeli autosjedalica mogu se razdvojiti i booster se može koristiti i odvojeno.
Booster autosjedalica s Isofixom
Booster sjedalica s Isofixom omogućuje sigurno pričvršćivanje sjedalice i karoserije automobila. Noviji modeli automobila već imaju klinove na koje se zakvače booster ili autosjedalica. U slučaju da auto koči, booster sjedalica ostaje na mjestu (bez kretanja naprijed ili bočno).
Ortopedska booster autosjedalica
Ortopedska pomoćna (booster) sjedalica za auto služi i kao medicinska pomoć, i to ne samo za djecu. Obično se djelomično sastoji od memorijske pjene i osigurava potporu zglobovima i pravilno sjedenje. Dječje ortopedske booster autosjedalice često imaju Isofix pričvršćivanje i pomažu djeci da udobno sjede na dugim putovanjima.