Bosonoga obuća za djecu: je li prikladna ili nije?
Ako pitate deset fizioterapeuta bi li maloj djeci preporučili bosonoge cipele, polovica će vjerojatno dati potvrdni odgovor, a druga polovica obrnuto. Konkretno, konzervativniji fizioterapeuti, predstavnici tzv »stare škole« se tome protive, dok su mlađi i progresivniji uglavnom za. Što to znači za roditelje?
Dječje stopalo nesumnjivo se razvija
U tome se slaže većina stručnjaka – dječje stopalo neprestano uči i razvija se tijekom hodanja. Određuje kako pravilno prilagoditi kosti ili zategnuti mišiće, određuje koji mišići trebaju biti više zategnuti, a koji manje te procjenjuje kako treba istegnuti tetive i ligamente tijekom faze odgurivanja i faze dodira stopala s tlom. Svakim korakom dijete poboljšava i prilagođava svoj način hodanja..
Ako malo dijete odmah obujete u tvrdu i fiksiranu cipelu, u kojoj je stopalo vezano i u nepomičnom položaju, to je isto kao da ima kopito na nozi. Ne može učiti. Čak i ako loše stane na njega, stopalo ostaje u istom položaju i zapravo se ništa ne događa. Dijete tako lako stječe loše navike jer ni ne zna da ih ima ili mu se noga navikne na njih.
Nije ni čudo da oko trećina (neki izvori navode i do dvije trećine) djece uđe u prvi razred s deformiranim nogama. Djeca najčešće pate od smanjenja luk stopala, slabo izgrađenih i nestabilnih gležnjeva, uvrnutih prstiju ili ravnih stopala. Tko je krivac? Loša obuća.
Uglavnom ovisi o terenu
Možda upravo zbog toga neki roditelji rješenje vide u bosonogim cipelama. Kvalitetna bosonoga obuća naime ispunjava sve zahtjeve za odgovarajuću obuću za djecu. Mekana je, prozračna, udobna i ima dovoljno široki vrh i fleksibilan potplat. Dijete će se osjećati slobodno u njima, gotovo kao bos, a njegova noga prirodno će se razvijati tijekom hodanja.
To svakako ne znači da su bosonoge cipele za djecu rješenje za sve probleme s dječjim stopalima. Osim obuće, jednako je važno na kojem se terenu dijete najčešće kreće.
U prirodi – na primjer na livadi, na šljunku ili u šumi – noga može djelovati prirodno te se prilagođava površini. U tom slučaju su bosonoge cipele za djecu idealne. Omogućuju im da nauče pravilno hodati (ne preko pete) i pravilno uključivati mišiće. Naravno, djeca mogu hodati potpuno bosonoga, ali s bosonogim cipelama bit ćete mirniji. Bez cipela dijete može trčati samo po travnjaku u vrtu za koji znate da je čist i siguran.
Naprotiv, u gradu ili u zatvorenom prostoru s tvrdim pločicama hodanje bez cipela ili bosonogim cipelama relativno je neprikladno. Stopalo je izloženo tvrdim udarcima, svaki korak je praktički isti i nije ništa loše ako dijete ima malo tvrđu obuću, koja jača stopala i odgovarajuće ih štiti.
U idealnom slučaju kupite dva para cipela
Ako proračun dopušta, kupite djetetu dva para cipela. Odaberite jedan klasični par za grad koji će koristiti za hodanje po tvrdim i asfaltnim ili betonskim površinama. Drugi par cipela neka bude dovoljno mekan, izrađen od prirodnih materijala, velik i prozračan.
Za šetnju u prirodi djetetu obuje bosonoge cipele kako bi doživio bolji kontakt s tlom, naučio se prilagoditi obliku terena i razvio pravilne navike prilikom hodanja. U poznatom i sigurnom okruženju možete ga pustiti da hoda i trči potpuno bos.
Smatra se da što češće dijete u prirodi hoda boso ili u bosonogim cipelama, to će mu stopalo biti razvijenije i postoji velika vjerojatnost da u odrasloj dobi neće patiti od deformacije stopala.