Brand
Cijena
Dostupnost
Širina
Visina
Boja
Orbitreci, ponegdje nazivani i eliptični trenažeri, značajno pomažu kod mršavljenja i jačanja mišića, s također i smanjenje visokog krvnog tlaka. Zahvaljujući svojoj konstrukciji prikladni su kako za aktivne sportaše, tako i za starije osobe koje žele održati formu bez preopterećenja zglobova.
Zašto kupiti eliptični trenažer?
Eliptični trenažeri imaju nekoliko temeljnih prednosti u odnosu na drugu opremu za vježbanje:
- Tijekom vježbanja gotovo da nema opterećenja na zglobove.
- Istovremeno se jačaju ruke i noge.
- Kretanje na eliptičnom trenažeru je relativno nezahtjevno, a pritom i vrlo učinkovito.
- Neki modeli su vrlo kompaktni, pogodni čak i za garsonijere ili potkrovlja.
Prema konstrukciji, ove uređaje dijelimo u 3 osnovne kategorije:
Orbitrek sa stražnjim zamašnjakom
Ovakvi uređaji imaju zamašnjak koji se nalazi u stražnjem dijelu, a gazišta se nalaze sa strane. Kod njih je karakteristično što za njih nije potrebno mnogo prostora, a i cijena im je povoljna pa su pogodni i za početnike i rekreativce. Prilikom odabira vodite računa o duljini okvira koja doseže 30 ili 40 centimetara – pravi izbor ovisi o visini korisnika.
+ sklopivo | - obično neprikladno za sportaše preko 100 kg |
+ povoljno | - manje udoban za sportaše nižeg rasta |
+ izbor između dvije veličine okvira |
Orbitrek s prednjim zamašnjakom
Orbitrek (eliptični trenažer) koji ima zamašnjak sprijeda, a gazišta iza zamašnjaka, omogućuje uravnoteženiji korak, što je povoljno za sve tipove tijela. Zahvaljujući većoj nosivosti i optimalno smještenim gazištima, ovo je vrlo popularan model sa širokim rasponom upotrebe za sve sportaše.
+ optimalan korak za osobe bilo koje tjelesne građe | - potreban im je veći prostor |
+ udoban raspon koraka |
Varijabilni orbitrek
Varijabilni uređaji orbitrek omogućuju nekoliko vrsta vježbi na jednoj spravi - rade kao steper, bicikl za vježbu i orbitrek u isto vrijeme. Vrlo su udobni i štede zglobove i prostor, ali i novce prilikom nabave.
+ moguće je postaviti nekoliko funkcija i vrsta pokreta | - veća konstrukcija |
+ štedi troškove za druge sprave za vježbanje |
Ako više volite trčati i želite udobno trenirati čak i po lošem vremenu, nabavite si kućnu traku za trčanje.
Što je odlučujuće prilikom odabira orbitreka?
Prilikom odabira orbitreka prvenstveno bi vas trebala zanimati mogućnost postavljanja duljine koraka, vrsta sustava kočenja, način na koji su pedale pričvršćene, maksimalnu nosivost te također broj funkcija koje dotični model nudi.
Kod orbitreka je važno imati mogućnost podešavanja duljine koraka
Kako bi kretanje tijekom vježbanja bilo ugodno i prirodno, potrebno je na uređaju pravilno odabrati duljinu koraka.
Visina sportaša | Optimalna duljina koraka |
---|---|
Do 170 cm | 30-40 cm |
Iznad 170 cm | 40-50 cm |
*Tablica služi samo kao osnovna orijentacija.
Uzmite u obzir i duljinu okvira - korisnici sitnije građe će biti skloniji kraćem okviru i manjem razmaku izmđu pedala, zahvaljujući čemu neće pretjerano opteretiti bokove.
Sustav kočenja
Na uređajima tipa orbitrek za kućnu upotrebu najčešći su magnetske kočnice koje rade tiho i glatko. Trebali biste izbjegavati najjeftinije modele s kočnicom u obliku vrpce jer su vrlo bučni i obično imaju vrlo ograničen vijek trajanja. Kod modela više kvalitete možda ćete naći i kočenje elektromagnetskom (indukcijskom) kočnicom, koja je i najpreciznija, ali se mora uzeti u obzir da su njezini mogući popravci financijski zahtjevniji.
Osovina pedala u kliznom ili kotrljajućem ležaju
Osovina pogona orbitreka najčešće je postavljena na jedan od dva načina:
- Klizni ležaj – jednostavni sustav koji se nalazi u jeftinijim modelima, ima kraći vijek trajanja i stvara više buke tijekom vježbanja.
- Kotrljajući ležaj – pogon je postavljen na ležajeve stroja, sustav koji se upotrebljava u boljim modelima i popularan je zbog tihog, glatkog rada i dugog vijeka trajanja.
Maks. nosivost orbitreka
Maks. nosivost obično ovisi o težini samog stroja, kvaliteti gradnje i upotrebljavanim materijalima. Obično se radi, ovisno o modelu, o deklariranoj nosivosti u rasponu 90 – 120 kg. Međutim, preporučujemo da, osim toga, pogledate i koja je težina same sprave. Sprave težine oko 40 kilograma obično su prikladnije za sportaše manje težine (do 70 kg), dok sprave težine 50-80 kg obično mogu izdržati dugotrajna opterećenja preko 100 kilograma.
Što je ono što će vam biti važno kod orbitreka?
Nabavna cijena obično ovisi o broju funkcija koje će orbitrek nuditi. Koji su to?
- Mogućnost podešavanja nagiba tijekom vježbe – to je moguće postići elektronički ili mehanički, a omogućuje jačanje većeg broja mišića.
- Podešavanje opterećenja – snagu otpora tijekom vježbe možete prilagoditi prema potrebi.
- Senzor otkucaja srca – jeftiniji modeli imaju senzore na ručkama sprave, a skuplji se mogu spojiti na prsni senzor koji je znatno precizniji i mjeri otkucaje srca tijekom cijelog vremena vježbanja.
- Mogućnost sklapanja - neki modeli imaju uklonjive dijelove, zahvaljujući kojima spravu možete sklopiti tako da vam ne smeta kada ne vježbate.
Kako vježbati na orbitreku
U početku vam se kretanje na orbitreku može činiti neprirodnim. No, kroz nekoliko vježbi ćete se naviknuti na takve pokrete i oni će vam postati nešto što se podrazumijeva. Važno je pronaći odgovarajuću udaljenost ručki. Također, tijekom prvih treninga češće koristite fiksnu ručku, kako biste se bolje navikli na nove pokrete nogama.
- Vježbajte 3× do 5× tjedno.
- Optimalno sagorijevanje masnog tkiva postići ćete nakon 20 minuta vježbanja, stoga bi trening trebao trajati najmanje 20 minuta.
- Započnite vježbu s manjim opterećenjem (za zagrijavanje) i postupno ga povećavajte.
- Na kraju usporite, dođite do daha i opustite mišiće.
Vrlo kompaktna, ali učinkovita sprava za kardio vježbe su steperi, koji ne zauzimaju gotovo nimalo mjesta u domu.
- Sortiraj prema
- Preporučujemo
- Najniže cijene
- Najviša cijena
- Popularnost
- Najprodavanije
Eliptični trenažer ima 8-stupanjski magnetni sustavom kočenja, senzor za mjerenje otkucaja srca te brojne druge funkcije.
Predviđeni datum otpreme: 25.11.
Sobni bicikl omogućuje učinkovitu vježbu s nogama, rukama ili kombinaciju obje. 8 stupnjeva, sa sjedalom podesivim po visini i naklonu.
Predviđeni datum otpreme: 25.11.
Sobni bicikl nosivosti 135 kg nudi 32 razine otpora, podesivo sjedalo, LCD zaslon i mnogo programa. Pogodan je za različite korisnike, od početnika do aktivnih sportaša.
Predviđeni datum otpreme: 25.11.
Spinning bicikl visoke kvalitete za korištenje kod kuće. S nosivosti 125 kg, čeličnim okvirom i LCD zaslonom.
Predviđeni datum otpreme: 25.11.
Sklopivi sobni bicikl koristi magnetne kočnice za kućnu vježbu i ima računalo koje mjeri vaš puls, brzinu, vrijeme, udaljenost, potrošnju kalorija, puls i ukupnu udaljenost. Maksimalno opterećenje je 100 kg.
Predviđeni datum otpreme: 2.12.