Jeste li spremni na prvo kampiranje s djecom? Potrebna je temeljita priprema!

Nekoliko noći u šatoru odlična je prilika da provedete kvalitetno vrijeme sa svojom obitelji. Kampiranje je za djecu velika avantura i očekivanje nezaboravnih doživljaja. Djeca trebaju samo kovčeg sa svojim omiljenim igračkama i spremni su za polazak. Odrasli imaju nešto složeniji zadatak jer kampiranje, osobito s malom djecom, zahtijeva temeljitu pripremu kako bi sve prošlo glatko.

Provesti nekoliko dana u prirodi nešto je potpuno drugačije od boravka u hotelu ili apartmanu gdje je dostupna potpuna udobnost, slično kao kod kuće. Prije nego što krenete u avanturu, ne zaboravite sve pažljivo isplanirati, što uključuje odabir odgovarajućeg mjesta i popis svih potrepština koje ćete morati ponijeti sa sobom. Ne zaboravite na planiranje puta. Odlučujuću ulogu pri tome, hoće li vaš odmor biti pun neometanih užitaka, mogu imati sitni detalji.

Spremate li se na prvo kampiranje s djecom? Potrebna je temeljita priprema!

Prilikom planiranja kampiranja važna je dob djeteta

Ključno pitanje na koje trebate odgovoriti jest, je li vaše dijete spremno provesti noć u šatoru bez udobnosti na koju je naviklo. Najčešće se spominje dobna granica tri godine, kada dijete postane dovoljno zrelo da izdrži promjenu okoline i na odmoru zaista može uživati. Postoje roditelji koji kampiraju s puno mlađom djecom. Odluka je samo vaša jer nitko drugi ne poznaje vaše dijete tako dobro kao vi. Zapamtite da vi i vaše dijete sigurno ne želite neprospavane i proplakane noći. Sigurno to ne žele ni susjedi u obližnjim šatorima.

Više informacija: Najveći problem prilikom kampiranja s malom djecom je održavanje udobnosti u vezi topline. Tijekom boravka u šatoru postoje velike temperaturne razlike između dana i noći, što može uzrokovati ne samo prehladu, već i pregrijavanje djeteta. Zbog toga redovito provjeravajte je li djetetu hladno (za takve slučajeve uvijek imajte pri ruci toplu deku ili vreću za spavanje) ili se tijekom spavanja znoji.

Ne podcjenjujte niti izbor kampa

Odabir odgovarajućeg mjesta ključan je čimbenik uspješnog kampiranja. Pogotovo ako je to prvi odmor koji provodite s djecom u šatoru. Posebno se usredotočite na sljedeće kriterije:

Udaljenost

Bilo da kampirate s malom ili velikom djecom, udaljenost od kuće je ključna. Barem za prvo kampiranje odaberite kamp koje nije na drugoj strani zemlje. Nikada ne znate što se može dogoditi. Možda se izlet djetetu neće svidjeti ili će biti loše vrijeme, dijete se može razboljeti i morat ćete se vratiti kući. Osim toga, djeca u dobi od tri do šest godina često ne vole preduga putovanja, u automobilu ih moramo zabavljati ili tijekom vožnje osjećaju mučninu. Odaberite dakle kamp koji nije previše udaljen od vašeg doma, što će vam uštedjeti puno briga i neugodnosti.

PAMETAN SAVJET

Kako bi putovanje automobilom bilo manje dosadno, ne zaboravite igre, igračke ili knjige.

Uređenje kampa

Drugi važan čimbenik pri odabiru kampa za kampiranje s djecom njegovo je uređenje. Unaprijed provjerite kakva je kvaliteta tuševa i toaleta (pročitajte recenzije na internetu) i provjerite smije li se u kampu kuhati iznad ognjišta, imaju li dječje igralište, nalazi li se u blizini trgovina s osnovnim prehrambenih proizvodima ili gostionica. Informirajte se također kakve su druge mogućnosti za boravak.

Okolica

Ako planirate ići na izlete u okolicu, onda svakako provjerite koje su mogućnosti u okolici kampa, gdje se nalaze zanimljiva izletišta, koliko je udaljeno najbliže kupalište ili jesu li dostupne pješačke staze.

Spakirajte radije dvostruko više

Za boravak u prirodi trebat će vam naime puno više stvari, nego da boravite u hotelu. Trebat će vam zapravo sve, što obično koristite kod kuće i puno dodatnih stvari. Uvijek dakle napravite popis stvari te ga prije odlaska više puta provjerite. Ako nešto zaboravite, nemojte paničariti. Većinu stvari koje su vam potrebne naime možete kupiti na putu ili u najbližem gradu u okolici kampa. Pogledajmo detaljnije što bi trebalo biti na vašem popisu:

Kvalitetna oprema

Budući da idete na kampiranje, svakako će vam trebati kvalitetan šator, madraci za spavanje i vreće za spavanje.

  • Prilikom odabira šatora uzmite u obzir broj ljudi – za višečlane obitelji odaberite obiteljski šator s odvojenim spavaćim sobama, koji pruža dovoljno udobnosti i privatnost. Preporučljivo je odabrati šator s pretprostorom, gdje ćete moći pohraniti stvari.
  • Podlogu za kampiranje odaberite tako da nije samo udobna, već i osigurava dovoljno topline i štiti vas od hladnog tla. Izvrsno rješenje su podloge za kampiranje na napuhavanje, koje su vrlo udobne i zauzimaju vrlo malo prostora.
  • Prilikom odabira vreće za spavanje uzmite u obzir konkretan primjer, za tople noći trebat će vam lagana i prozračna ljetna vreća za spavanje, a možete odabrati i vreću za spavanje u obliku pokrivača, koju može otvoriti i njome se jednostavno pokriti. Djeci kupite dječju vreću za spavanje u koju se mogu udobno zamotati i neće se otkrivati tijekom noći.
  • Ako volite mekanu podlogu ispod glave, ne zaboravite na jastuk.


SAVJET! Ako niste sigurni hoće li vaše dijete zaspati u šatoru, za svaki slučaj spakirajte i putni krevetić. Istovremeno ne zaboravite deku za spavanje ili omiljenu igračku, ako je dijete naviklo na nju i bez nje ne može zaspati.
Odjeća

Uvijek imajte na umu da vrijeme može biti nepredvidivo i da u šatoru nema mogućnosti brzog sušenja mokre odjeće. Zbog toga svakako ponesite sa sobom nekoliko dodatnih komada. Budite spremni na lijepo, ali i kišno i hladno vrijeme.

Higijenski pribor

Budite svjesni da u šatoru zapravo nemate ništa, tako da ne zaboravite na najobičnije stvari, kao što su toaletni papir ili ručnici. Za malu djecu možda će vam trebati pelene i kahlica, vlažne maramice, puder, krema za sunčanje i proizvod za opekline od sunca. Obavezne su također zubne četkice za cijelu obitelj i pasta za zube.


SAVJET! Budite spremni na činjenicu da u prirodi možete susresti i različite insekte, osobito komarce, tako da ne zaboravite na repelent i gel za smirenje nakon uboda. Ako je tko od članova obitelji alergičan na ubode pčela ili osa, trebali biste uzeti i lijek koji vam prije putovanja propiše liječnik.

Hrana

Ne zaboravite spakirati svu potrebnu hranu i piće, ovisno o tome što ste navikli jesti i piti. Možete uzeti kašice i druge vrste dječje hrane. Također je potrebna dječja bočica i eventualno set za jelo s plastičnim priborom za jelo. Ne zaboravite razne grickalice, kao što su dječji keksi, krekeri i slično.


Prva pomoć i kutija s lijekovima

Prilikom kampiranja s djecom trebate znati da običan set pribora za prvu pomoć neće biti dovoljan. Ne zaboravite spakirati sve potrebne lijekove ili dodatke,koje vaša djeca uzimaju, a trebat će vam i flasteri, zavoji, lijekovi za proljev ili mučninu.

Ostale potrepštine

Ako je vaše dijete malo, trebat će vam i kolica ili marama za nošenje bebe ili klokanica ako vam ovaj način nošenja odgovara.

  • Ne zaboravite na igračke na napuhavanje, za stariju djecu bojice ili stolne igre i karte (čovječe ne ljuti se, šah itd.).
  • Praktični pribor su i plastične posude, tako nećete morati stalno hodati po vodu (izvor pitke vode u kampu može biti naime nekoliko desetaka metara od vašeg šatora), također možete uzeti manju kantu ili kadu za pranje ruku ili prljave odjeće.
  • Trebat će vam uže za odjeću i nekoliko štipaljki za odjeću kako biste mogli osušiti ručnike i odjeću.
  • Također ne smijete zaboraviti na baterijsku svjetiljku ili naglavnu svjetiljku, koja će poslužiti za osvjetljavanje šatora i eventualno puta do zahoda.
  • U vrućim ljetnim danima djecu će oduševiti bazen na napuhavanje u koji možete donijeti vodu za osvježenje, a navečer ga možete koristiti za kupanje. Izvrsno rješenje za vruće dane je šator za plažu koji ne zauzima gotovo nikakav prostor i djeci osigurava zaštitu od sunčevih zraka.

SAVJET! Ako se u vašem djetetu skriva duša mladog avanturista, dajte mu priliku da sam spakira svoj ruksak, u koji može staviti sve što smatra da mu je potrebno. Dati mu možete na primjer kartu, kompasu ili poseban dječji nož, s kojim će postati pravi avanturist.

Lokacija šatora je neophodna za kvalitetu boravka

Kada stignete u odabrani kamp, vrijeme je za postavljanje šatora. Prije nego što počnete, trebali biste dobro razmislite o tome koje mjesto odabrati. Idealno je ako se posavjetujete s osobljem kampa, koje najbolje zna koja parcela je pogodna za kampiranje s djecom. Glavnu ulogu imaju sljedeći čimbenici:

  • Udaljenost šatora od zahoda i tuševa – osobito noću bit ćete vrlo sretni da zahod nije predaleko. S druge strane morate znati da se oko sanitarnog objekta kreće više ljudi, zato dobro razmislite čemu dati prednost. Djeci možete noćni posjet zahodu olakšati upotrebom kahlice.
  • Udaljenost od glavne ceste kojom voze posjetitelji – odaberite mirnije mjesto, gdje će djeca moći trčati bez da vas brine za njihovu sigurnost.
  • Udaljenost od javnih površina gdje se održavaju večernja događanja – ako želite uživati u mirnim noćima i pružiti djeci bezbrižno spavanje, šator postavite što je dalje moguće od mjesta gdje se održavaju večernje zabave i druga događanja s velikim brojem posjetitelja.
  • Mogućnost priključenja na struju – većina modernih kampova ima mogućnost priključenja na struju. Ako imate sa sobom putni hladnjak ili želite bezbrižno napuniti svoj mobilni telefon, svakako odaberite parcelu s mogućnošću priključka na struju, čak i ako je najam možda nešto skuplji.
  • Odabir lokacije uzimajući u obzir strane neba i mogućnost zasjenjivanja – odaberite parcelu koja nije cijeli dan izložena suncu i gdje će biti hladovina, na primjer ispod većih stabala.
PAMETAN SAVJET

Ako ćete po prvi put postavljati šator, preporučljivo je unaprijed vježbati njegovo postavljanje. To će vam uštedjeti puno živaca i mogućih stresnih situacija prilikom dolaska u kamp. Ako imate priliku, možete napraviti i probno spavanje u šatoru s djecom – jednu noć provedite u šatoru u vlastitom vrtu, kod rođaka ili poznanika – saznat ćete kako vaša djeca reagiraju na kampiranje i hoće li im se svidjeti u šatoru.

Pripremite se na najgore

Prilikom kampiranja s djecom potrebno je računati na sve moguće varijante. Morate se pripremiti da sve neće ispasti točno po planu. Ponekad se može vrijeme pokvariti, dijete se može razboljeti ili mu se u šatoru jednostavno ne sviđa. Pripremite se unaprijed da se vaši planovi neće izaći u potpunosti.

  • Možete se pripremiti za loše vrijeme – ponesite sa sobom razne stolne igre ili pripremite alternativno rješenje gdje u blizini kampa provesti dan u slučaju kiše.
  • Također možete smisliti druge načine kako pripremiti djecu da iskuse što više avantura i navečer mirno zaspu – na primjer, možete planirati potragu za izgubljenim blagom ili izmisliti posebnu avanturu koja zahtijeva neobičnu hrabrost.
  • Ako se vaše dijete razboli, najbolje je prihvatiti da je odmor gotov i spakirati se i otići kući. Samo kod kuće možete odgovarajuće brinuti o djetetu i pružiti mu potrebnu udobnost.
SAVJET ZA KRAJ: Iako je kampiranje s djecom neke vrste opuštanje rutine i donosi niz neobičnih situacija i avantura, trebali biste posebno kod male djece obratite pozornost na uvažavanje uspostavljene rutine – osobito kada je riječ o prehrani i spavanju. Ako je vaše dijete naviklo spavati popodne, umjesto jednog dugog izleta isplanirajte dva kraća i priuštite djetetu odmor na koji je navikao. Tako ćete izbjeći mnoge neugodne situacije zbog umora ili nepotrebnog plakanja. Kod starije djece možete odlazak na spavanje pomaknuti na kasniji sat i djeci dati malo više slobode. Unatoč tome potrebno je postupati promišljeno da djeci ne remetite uspostavljenu rutinu. Zajedničko kampiranje će biti pravi užitak samo ako budu djeca odmorena i zadovoljna.