Kako izabrati dječju autosjedalicu?
Dijete visine do 150 cm i težine do 36 kg tijekom vožnje automobilom mora sjediti u autosjedalici. Na žalost, nije dovoljno kupiti samo univerzalnu autosjedalicu jer dijete raste i dobiva na težini i zbog toga treba barem dvije ili čak tri autosjedalice. Prvu treba već nekoliko dana nakon rođenja, prilikom odlaska iz rodilišta.
Podjela autosjedalica: 5 osnovnih kategorija
Većina današnjih autosjedalica je u skladu sa sigurnosnim standardom ECE R44/04 (ili ECE R44/03). Kako biste se uvjerili da je autosjedalica stvarno u skladu s njime, na njezinoj strukturi potražite narančastu etiketu. Na njoj, između ostalog, pročitajte kako se autosjedalica pričvršćuje za sjedala i kojoj visini djeteta odgovara.
U kategoriju 0 i 0+ spadaju tzv. košare (»jaja«) koje možete koristiti i za prenošenje djeteta ili ih namjestiti na okvir dječjih kolica. Takve autosjedalice uvijek namjestite u smjer suprotan od smjera vožnje,što je sigurnije za nestabilnu dječju kralježnicu. Ako autosjedalicu namjestite na prednje sjedalo, isključite zračni jastuk.
Autosjedalice iz kategorija I, II i III namjestite u smjeru vožnje.
Autosjedalica 0/0+, tzv. košara, koristi se i za prenošenje djeteta ili namještanje na dječja kolica.
Za dijete nije potrebno kupiti svih pet autosjedalica, a to često niti nije moguće, jer proizvođači spajaju kategorije. Većina roditelja ima tri autosjedalice – prvu iz kategorije 0/0+, drugu iz kategorije I i treću iz kategorije II/III.
Ako ste financijski ograničeni, bit će vam dovoljne i dvije autosjedalice – prva iz kategorije 0/0+/I i druga iz kategorije II/III. Druga mogućnost je kombiniranje kategorija 0/0+ i I/II/III.
U tom je slučaju bitno da autosjedalica I/II/III ima podesivu visinu naslonjača za glavu ili odvojivu navlaku, jer će se dijete u njoj voziti više od 10 godina.
Ako budete kupovali dvije ili tri autosjedalice, dijete nikada prebrzo ne stavljajte u onu veću. Vrijeme za promjenu dolazi tek onda kada glava djeteta premaši gornji rub autosjedalice.
Kada dijete preraste gornji rub autosjedalice, vrijeme je za kupnju veće.
i-Size: novija i sigurnija
Neke novije autosjedalice iz kategorija 0, 0+ i I su u skladu sa standardom i-Size (R-129), koji postoji tek od lipnja 2013. godine. Trenutno su istovremeno na snazi standardi ECE R44 i i-Size, a u budućnosti će se to promijeniti i i-Size će biti jedini važeći standard za sigurnost autosjedalica. Točan datum još nije poznat, ali to će se sigurno dogoditi 2018. godine.
i-Size, za razliku od R44, tvrdi da dijete sve do 15. mjeseca starosti mora uvijek putovati u smjeru suprotnom od smjera vožnje. Crash testovi dokazuju da je taj način pet puta prilagođeniji djetetovoj kralježnici od putovanja u smjeru vožnje. Stručnjaci za sigurnost čak savjetuju da bi dijete trebalo putovati u smjeru suprotnom od smjera vožnje sve do 4. godine starosti, dakle do trenutka kada se kategorija autosjedalica promijeni na II.
Trenutni sistem ECE R44 omogućuje vašem djetetu da sjedi u smjeru vožnje već kada teži 9kg, što odgovara dobi od približno 9 mjeseci.
Sve autosjedalice i-Size su osim toga otpornije na bočne udarce i uvijek ih pričvrstite pomoću jednostavnog sustava isofix, koji ne ostavlja mogućnosti za nepravilno namještanje sjedalice u automobilu.
S isofixom ili bez?
Isofix je sustav za pričvršćivanje s kojim autosjedalicu pričvrstite na sigurnosne točke u automobilu, a pritom nema potrebe za korištenjem sigurnosnih pojaseva. Ovaj sistem je siguran i jamči da će autosjedalica uvijek biti pravilno pričvršćena.
Autosjedalice iz kategorija 0 i 0+ nemaju sustava isofix, a ako ga želite upotrijebiti, morate dodatno kupiti i postolje. Provjerite samo je li sistem univerzalan, odnosno, kompatibilan s vašim automobilom.
Sjedalice bez isofixa su obično jeftinije, a pričvrstite ih klasičnim sigurnosnim pojasevima. To je korisno ako sjedalicu često vadite van i stavljate natrag. Međutim, postoji mogućnost da autosjedalicu ne pričvrstite pravilno.
S dolaskom standarda i-Size će sve biti puno lakše jer sve autosjedalice i-Size imaju sustav isofix koji je kompatibilan sa svim novijim automobilima.
Isofix olakšava pričvršćivanje sjedalice u automobil.
Koje sjedalice su najsigurnije?
Kada izaberete veličinu i pričvršćivanje, vrijeme je za sigurnost. Dugoročno najbolje rezultate kod većine testova imaju marke Römer, Cybex ili Maxi-Cosi – nećete požaliti ako budete kupili autosjedalice ovih marki. Ni ostali proizvođači nisu loši.
Ako ste se odlučili za autosjedalicu i želite provjeriti je li sigurna, pokušajte pogledati testove ADAC. U Hrvatskoj sigurnost autosjedalica testira HAK.
Isto tako može pomoći i ocjena drugih kupaca. Ipak, preporučujemo vam da ne kupujete rabljene autosjedalice, jer nikada ne znate jesu li oštećene. Zamijenite autosjedalicu i u primjeru automobilske nesreće – čak i ako na prvi pogled izgleda u redu, mikropukotine u strukturi mogu umanjiti njezinu sigurnost.
Razmišljajte i o detaljima
Navlaka sjedalice trebala bi biti pamučna kako se dijete u njoj ne bi znojilo i dobilo ekcem. Ako imate autosjedalicu s odvojivom navlakom, možete koristiti više navlaka i mijenjati ih po potrebi – tijekom ljeta su odlične one koje hlade.
Svojo ulogu igra i težina autosjedalice. Struktura koja teži 10 kg tu težinu brzo prenese na ruke, tako da takvu autosjedalicu nabavite samu u slučaju ako ju ne namjeravate često nositi.
S autosjedalicom možete kupiti i dodatke. Pomoću retrovizora možete pratiti što vaše dijete radi tijekom vožnje, dok će s mekim podlogama vaše dijete lakše podnositi i duga putovanja.