Kako izabrati objektiv?
Objektiv je leća, odnosno sistem leća koji generira optiki izmijenjene slike koje se potom obrađuju. Tijelo digitalnih zrcalnih fotoaparata (DSLR) bez njih ne može funkcionirati, jer tijelo sliku samo zabilježi, a na senzor ili film ju projicira upravo objektiv. Upravo je zbog toga odgovarajući objektiv tako bitan, jer o njemu ovisi hoće li na slici biti lijepo vidjeti detalje i hoće li biti izoštrena, ili će biti deformirana zbog različitih optičkih defekata (npr. zamućenja fokusa i slično).
Koji objektiv je onaj pravi?
Ne postoji jedinstveni odgovor na ovo pitanje. Svaki amaterski ili profesionalni fotograf ima svoje zahtjeve i potrebe fotografiranja u najrazličitijim uvjetima. Netko voli fotografirati krajolik, a netko vjenčanja ili podjele diploma i brojne druge prigode.
Bitno pitanje koje si morate postaviti prilikom izbora objektiva je želite li snimiti profesionalne fotografije ili namjeravate povećati slike za izložbe i slično ili pak fotografije želite samo za obiteljski album i povremeno neku od njih i povećati.
Nadamo se da će vam sljedeći reci pomoći da se odlučite koji objektiv je za vas najprikladniji.
Vrste objektiva
Objektivi bez zooma (fiksni objektivi)
Unatoč tome da je njihova konstrukcija puno jednostavnija, fiksni objektivi bez zooma sz gotovo uvijek bolji i svjetliji od objektiva sa zoomom. Međutim, u usporedbi s objektivima sa zoomom, imaju sporije vrijeme reagiranja.
Objektivi sa zoomom (zoom objektivi)
Objektivi sa zoomom mogu zamijeniti veći broj fiksnih objektiva odjednom i zato nećete trebati toliko objektiva kao inače. Međutim, trebate uzeti u obzir i veći trošak kupnje takvog objektiva.
Objektivi prema žarišnoj duljini
- Riblje oko (>15 mm): širokokutni pogled s izobličenjem,
- super širokokutni (pribl. 14–24 mm): primjeren za fotografiranje krajolika, arhitekture ili unutrašnjosti,
- širokokutni (pribl. 24–35 mm): primjeren prije svega za fotoreportaže, krajolik i unutrašnjost,
- sa srednjom žarišnom duljinom (30–100 mm): nazivaju ga i osnovnim objektivom sa zoomom i označuje prirodan prikaz. Primjeren je prije svega za portrete.
- normalan objektiv (50 mm): predstavlja kut gledanja ljudskog oka,
- teleobjektiv (100–300 mm): primjeren je za reportaže, krajolik i portretno fotografiranje,
- super teleobjektiv (>300 mm): primjeren je za sportske fotografije (nogometne utakmice) ili fotografiranje krajolika.
Blenda i žarišna duljina
Radi se o parametrima koji određuju posljedičnu dubinu oštrine (ako želite plitku dubinsku oštrinu, koristite svjetlosnu leću). To je širokokutna leća, koja zahtjeva veliku dubinsku oštrinu kojom određujemo zamućenost u pozadini i svjetlinu slike. Jedini način da postignemo zamućenu pozadinu je minimalan f-broj (dakle, visoka svjetlina).
Svjetlosna snaga objektiva
Svjetlosnu snagu označuje slovo f pomoću brojnih podataka (f/2,8, f/5,6 …). Radi se o ključnoj značajci objektiva. Ako ne možemo koristiti bljeskalicu i zbog kvalitete snimke ne želimo koristiti veću osjetljivost senzora (npr. kod fotografiranja u crkvi, u katedralama, itd.), onda je ovaj parametar objektiva nedvojbeno od ključnog značaja.
Pravilo svjetlosne snage: niži je broj, više svjetlosti objektiv može propustiti i manje je vremena potrebno za odgovarajuću izloženost.
Kod objektiva sa zoomom je označen opseg svjetlosne jakosti za široki i dugi fokus (npr. f/3,5 do 5,6). Čak ni kod najkvalitetnijih objektiva s zoomom svjetlina u pravilu nije bolja od f/2,8.
Kod fiksnog objektiva je zahvaljujući jednostavnijoj optičkoj konstrukciji moguće doseći svjetlosnu jakost do f/1,4.
Cijena i konstrukcija objektiva
Za opće korisnike
Objektiv je izrađen prije svega od umjetnih masa, ali ne od bakelita i sl. Taj je objektiv namijenjen općenitoj upotrebi, nije otporan na udarce, prašinu, vodu i druge utjecaje. Njegova velika prednost je mala veličina, niska težina i cijena, a mana je manja svjetlosna jakost.
Za zahtjevne ljubitelje fotografije/poluprofesionalce
Objektiv ima otporniju konstrukciju, uglavnom s metalnim bajunetom. U pravilu raspolaže većom svjetlinom i optičkom kvalitetom. Kod ove vrste objektiva je standard unutrašnji fokus, zahvaljujući kojem se ne vrti prednji član objektiva i tako se olakšava korištenje filtera ili optičkog stabilizatora.
Za profesionalnu upotrebu
Objektiv je obično otporan na udarce, prašinu i vodu. Koristi najkvalitetnija optička stakla. Svjetlosna jakost je isključivo f/2,8, zbog čega nije teško fotografirati u slabijim svjetlosnim uvjetima. Velika prednost ovih objektiva je viskoka razina svjetlosti, a mana težina i, naposlijetku, cijena.
Korištenje objektiva za digitalne zrcalno-refleksne fotoaparate koji su izrađeni za kamere
To je moguće, ali morate znati da imaju manji kut gledanja od onog na kojeg smo bili naviknuli kod klasičnih fotoaparata (to je zato što su senzori digitalnih zrcalno-refleksnih fotoaparata obično manji od polja kamere. Objektivi s jednakom žarišnom duljinom imaju i »uži« doseg i može se činiti da imanju manju žarišnu duljinu (kut gledanja objektiva je uvijek povezan s oblikom senzora).
Pravilo: manji je korišteni senzor, manji je kut dosega kod korištenja jednakog objektiva.
Pretvaranje digitalne žarišne duljine u kameru
Je iznimno važno, jer omogućuje stvaranje ljepše slike o tome što fotografirate. U ovom slučaju puno toga ovisi o proizvođaču i o tome koji koeficijent za preračunavanje navodi.