Kako izabrati ruksak?
Spremate se u šetnju, tražite opremu za treking ili možda samo kvalitetan sportski ruksak za svakodnevno korištenje? U svakom slučaju, dobro razmislite kakve zahtjeve ruksak mora ispunjavati i što od njega očekujete. Snaga nosive konstrukcije, dobra prozračnost, nepromočivost i mogućnost proširenja su samo neke od značajki zbog kojih će ruksak biti onaj pravi za vas.
Konstrukcija ruksaka
Postoje tri osnovne konstrukcije iz kojih proizlazi bogata ponuda ovih proizvoda. To su ruksaci s vanjskim potpornim okvirom (povlače se s tržišta), jednostavni ruksaci bez ojačanja (biciklizam i slobodno vrijeme) i ruksaci s unutarnjim ojačanjem. Ojačanje pridonosi lakšem pakiranju, prilagođava se obliku leđa i zajedno s pojasom za donji dio kralježnice predstavlja osnovu potpornog sistema.
Ruksake po veličini dijelimo na: male ruksake, srednje velike ruksake, velike ruksake.
Naramenice i pojas za donji dio kralježnice
Ruksak s dobrim sistemom za nošenje možete nositi bez poteškoća, a sa slabim je nošenje neudobno i prepuno poteškoća. Sistem za nošenje prenosi težinu tereta na ramena (naramenice) i donji dio leđa (pojas), a raspodjela težine na naramenice i pojas može se podesiti. Dobar pojas često nosi više od polovice težine ruksaka. Bitna je i veličina leđnog dijela. Radi se o udaljenosti između pojasa i gornjeg pričvršćivanja naramenica, koje može biti podesivo ili fiksno. Ako je veličina leđnog dijela fiksna i ne možete ju prilagoditi, morate ruksak izabrati slično kao i cipele ili odjeću - odgovarajuće veličine u odnosu na vašu građu. Pozor, produživanjem ili skraćivanjem dužine naramenica se dužina leđnog dijela ruksaka ne mijenja!
Nosiva konstrukcija
Naramenice moraju biti udobne, anatomski oblikovane i dovoljno meke. Ne smiju pritiskati ramena ili padati s njih. One su najnapetiji dio ruksaka, zato ih morate temeljito i dobro prčvrstiti. Pojas će rasteretiti naramenice, a samim time i ramena. Pričvršćen je oko struka i većinu težine ruksaka prenosi izravno na zdjelicu. Obično ima bočne pojasove za zatezanje s kojima sprečavamo njihanje ruksaka, mora biti dovoljno čvrst i prikladno podstavljen, kopča mora u potpunosti držati, mora biti jednostavna i brza za otkopčavanje. Pojasevi za uravnoteženje kod gornjeg dijela naramenica iznad ramena i ruksaka pridonose optimalnom podešavanju sustava, ruksak privlače ramenima i time osiguravaju veću stabilnost. Mora ih biti moguće zategnuti i otpustiti, jer se samo tako može regulirati prijenos opterećenja s ramena na donji dio leđa i obratno. Pojas koji prolazi kroz grudi mora biti podesiv po visini, opremljen kopčom i mogućnošću stezanja te elastičan (kako ne bi ometao disanje).
Leđni dio ruksaka
Leđni dio velikih ruksaka mora biti ojačan. Obično je odstranjiv i trebao bi se prilagoditi leđima osobe koja ga koristi. Zahvaljujući ojačanju leđa, očuva oblik, olakša pakiranje, a težište tereta može se pomaknuti prema gore, što povećava udobnost nošenja. Leđni dio mora biti i dovoljno mekan i osiguravati prozračivanje (udubljenja, prozračan materijal, mrežice, savijanje ruksaka od tijela, itd.). Znojenje leđa moguće je ublažiti, zato stražnji dio ruksaka u svakom slučaju mora biti iz materijala koji se brzo suši i ne upija vlagu. Kod ruksaka koji to omogućuju, veličina leđnog dijela prilagođava se s pomicanjem točke pričvršćivanja naramenica. Sustav prilagođavanja je sve češće opremljen i slovima S, M, L, XL, XXL, koje poznajemo kao oznake veličine odjeće. Poveznica je očita. Ako odaberemo ruksak s fiksnom dužinom leđnog dijela, moramo tu dužinu leđnog dijela pažljivo odabrati.
Izbor ruksaka prema opremi
Poklopac mora u potpunosti prekriti ruksak, čak i kada je on dupkom pun. Džep u poklopcu mora biti dostupan izvana (bez da ga morate otvarati), njegov kroj mora omogoćiti spremanje fotoaparata ili jabuke bez poteškoća i onda kada je ruksak pun. S druge strane, drugi džep za spremanje dokumenata ili novčanika ne smije biti dostopen izvana, već samo uz otvaranje poklopca. Odvojiv poklopac može služiti i kao manji ruksak. Tzv. nastavak na zatezanje služi kao zaštita sadržaja ruksaka i osigurava dodatan prostor kada imamo višak stvari. Unutrašnjost može, ali i ne mora biti odvojena pregradom (koja se u nekim slučajevima može odvojiti, što vam omogućuje odabrati jedni ili drugu mogućnost). Nekima više odgovara pakiranje u dva prostora, drugi stvari radije stavljaju u jednog. Kod velikih ruksaka je praktično ako je glavni prostora dostupan s barem dvije strane. Dostupnost do ruksaka s gornje strane štiti njegov sadržaj s nastavkom na zatezanje ili patentom.
Patenti ili džepovi
Veći ruksaci koji su dostupni s gornje strane često nude poseban pristup do donjeg prostora. Prednji obodni patent omogućuje bolji pristup ruksaku, a s druge strane, takav ruksak ne možete previše napuniti, jer tada patent nećete moći zatvoriti. Iznimno važna je i kvaliteta patenta. Postoje i kombinirani ruksaci, dakle s gornjim i jednim ili dvama okomitim frontalnim patentima. Bočni džepovi ruksaka mogu biti fiksni ali odvojivi, a neke možete staviti i u ruksak. Na pojasu se može nalaziti i praktičan džep za ključeve, kovanice i slične sitnice, a na donjem stražnjem dijelu ruksaka otvoreni džepovi za štapove šatora ili skije (ispod bi trebali imati otvor za otapanje snijega sa skija).
Različite vrste kopči
Mrežasti džepovi su primjereni za pohranu stvari poput mokre odjeće, mokrih pojaseva za penjanje, itd. Kompresijski i pojasevi za pričvršćivanje namijenjeni su smanjenju obujma ruksaka, ako imamo malo stvari, a istovremeno se mogu koristiti za pričvršćivanje predmeta na ruksak. Moraju biti dobro prišiveni i dovoljno dugi da njima možemo pričvrstiti, npr., vreću za spavanje. Različite vrste kopči omogućuju brzo korištenje i neometano zatezanje traka čak i tijekom šetnje. Pouzdano djelovanje ovisi o kvaliteti i poravnanju kopče s trakom, što morate unaprijed isprobati. Klizni dijelovi moraju biti zaštićeni tako da ih ne možete izgubiti. Kopče omogućuju da se, npr., prilikom pada u vodu jednim potezom s jednom rukom oslobodite ruksaka. Dno ruksaka je od izdržljivog materijala ili je udvostručeno, vodonepropusno je i perivo.
Praktično korištenje
Pojasevi za rasterećenje u koje možete staviti ruke malo pripomažu udobnomu nošenju (kompenzira težinu ruksaka). Sigurnije je da su na izloženijim područjima vaše ruke slobodne. Etui za dereze ili mjesto za pričvršćivanje dereza je praktično, jer dereze ne možete sklopiti i teško ih je spremiti u ruksak, ali ih je isto tako dobro imati pri ruci. Uže za cepin, zajedno s više podešenim pojasevima, služi za pričvršćivanje cepina. Ruksak je opremljen i petljama za pričvršćivanje štapova za hodanje i drugih vrsta petlji za pričvršćivanje opreme.
Materijali i nepropusnost
Korišteni materijali ne utječu samo na izgled, već i na izdržljivost, težinu i cijenu ruksaka. Danas je životni vijek najizdržljivijih ruksaka gotovo neograničen, jamstvo vrijedi više godina. Možete kupiti i ruksake »za jednokratnu upotrebu« po iznimno povoljnim cijenama. Onaj tko o tome malo zna može prepoznati nekvalitetnu izradu, ali kada se radi o detaljima, mora vjerovati ugledu proizvođača. Ako nemate posebnih zahtjeva (speleolozi, kanuisti …), neće vam trebati potpuno nepropusan ruksak. Radije se opremite kabanicom s »leđima«, koja će pokriti i vas i ruksak, ili nabavite nepropusnu navlaku za ruksak. Postoje i nepropusni ruksaci s zavarenim šavovima.
Ruksaci sa sistemom za piće, pretincima za pohranu
Brojni su ruksaci opremljeni sistemom za piće, koji uključuje poseban pretinac u ruksaku, otvor za cjevčicu i kopču na naramenici. Dostupni su ruksaci, koji već imaju ugrađen plastični mijeh za vodu (ili drugu tekućinu) i cjevčicu na naramenici sasa samozatvarajućim usnikom (voda teče samo ako ga stisnete zubima). Mana je to da mijeh morate temeljito oprati i osušiti, inače će brzo početi smrdjeti. Praktična alternativa mogu biti staklenke u nekom od džepova, opremljene poklopcem s cjevčicom. Jedan od najpopularnijih dodataka je pretinac za pohranu dokumenata i manjih predmeta.
Primjeri u našoj ponudi: mijehovi za vodu, ruksaci s prostorom za vodu
Što morate znati
Kupnja ruksaka je često najvažnija odluka koja će utjecati na to kako ćete se osjećati tijekom šetnje ili planinarenja. Ne zaboravite da je na prvi pogled teško vidjeti razliku između kvalitnog ruksaka i loše oblikovane torbe iz slabijih materijala. Dobro promislite o tome kakav ruksak trebate i što od njega očekujete. Nije ugodno ako prilikom šetnje otkrijete da su šavovi na vašem ruksaku daleko od kvalitenih i da vam ruksak baš i neće koristiti.