Kako izabrati pravi šator?
Šator na putovanjima postaje vaš drugi dom. U njegovu je kupnju potrebno investirati, ali će vam, ako ga pravilno izaberete, služiti dugi niz godina. Kako dakle izabrati pravi šator za vaše dogodovštine i udoban odmor?
Kdje ćete koristiti šator?
O tome ovisi težina šatora. Idete li automobilom na festival, praznike pokraj jezera ili kampiranje na hrvatskoj obali, težina i nije tako bitna. Namjeravate li pak šator nekoliko dana nositi u ruksaku, osjetit ćete svaki dodatni gram.
Šator za 2-3 otežat će vam ruksak za najviše 3,5 kg, što i nije puno. Najlakši šator na svijetu teži približno 800 grama.
Za koliko osoba?
Čak i ako namjeravaju putovati samo dvije osobe, nije potrebno tražiti šator isključivo samo za dvije osobe. Zamislite si situaciju u kojoj ćete zbog kiše u šatoru morati preživjeti pola dana igrajući karte – malo više prostora sigurno neće biti naodmet Isto tako ćete nakon cjelodnevne borbe s brdovitim terenom u obući za planinarenje biti zadovoljni ako budete mogli leći bez da svojem sustanaru priuštite udarac laktom.
Prostor u obliku »jedne osobe više« može biti koristan i tada kada zbog sigurnosti ili prilikom lošeg vremena želite svoje stvari pospremiti u šator Ne zaboravite ni na prvu smjernicu i pronađite kompromis između veličine prostora i težine šatora.
Kod većeg broja osoba ne zaboravite i na više ulaza. To će znatno povećati vašu udobnost onda kada svi sustanari budu išli na spavanje ili budu ustajali u različito vrijeme.
U šatoru za troje dva se sustanara mogu udobno naspavati čak i s ruksakom.
Koliko veliki šator kupiti?
Prilikom izbora, usredotočite se na sve parametre - dužinu, širinu i visinu šatora. Kod većih šatora još posebno ne zaborabvite pogledati nacrt kako biste znali radi li se o dimenzijama prostora za spavanje ili veličini cijelog šatora. Na slikama proizvođača naći ćete pojašnjenje o tome koji je dio šatora namijenjen spavanju.
Pravilna veličina šatora ne postoji – izaberite šator koji vam je udoban. Dužinu uvijek odredite prema najvišoj osobi iz grupe kako nitko ne bi spavao skvrčenih nogu. Visini te osobe dodajte najmanje 25 centimetara - to će vam omogućiti da prilikom spavanja protegnete prste na nogama ili podložite glavu bez doticanja šatora.
Putujete li sa šatorom pješice, usredotočite se i na dimenzije spakiranog šatora. . Bitno je da ga možete lako spremiti u ruksak ili pričvrstiti pored njega.
Kakav bi trebao biti oblik šatora?
Ponovo nije moguće sa sigurnošću reći koji je oblik najbolji. Međutim, oblik je povezana s predhodnom natuknicom. Naročito kod manjih šatora se usredotočite na njihov oblik. Višim ljudima prestrme stranice mogu visjeti tik nad glavom. Rješenje je dovoljno rezerve u veličini šatora ili izbor drugačijeg oblika.
U kampu ćete čak i kod pješačenja po planinama željeti imati pretprostor. Neki između njih (posebno u većim šatorima) imaju i vlastitu podnu oblogu, dovoljno su visoki i jamče ugodan prostor za zajedničko druženje unatoč kišnom ili sunčanom vremenu. Veći pretprostor je idealan i kao prostor za pohranu stvari, kao na primjer bicikla.
Kod manjih šatora, pretprostor je sastavljen od produženog krova (vanjski zaštitni sloj šatora. No, i takvi prostori koji ispod nisu izolirani mogu biti korisni. U njega možete spremiti ruksake, ili, ako zbog vremena ne možete kuhati, u njemu možete s velikim oprezom koristiti kuhalo za vodu.
Cjelodnevne aktivnosti na praznicima nas izcrpe, zato si priuštite udoban počinak.
Koliko visok treba biti vodeni stupac?
Vodeni stupac označuje nepremočljivost materiala. U našim uvjetima bit će vam dovoljan vodeni stupac 2.500 mm. Idete li u planine, gdje će šator bit vaše jedino sigurno suho utočište, birajte između šatori s vodenim stupom 4.500 mm.
S vodenim stupcem je povezana i propusnost. Što je vodeni stupac materijala viši, više zaštitnih slojeva ima i teže propušta zrak u unutrašnjost i iz nje. Zato provjerite imaju li šatori s visokim vodenim stupcem dobro uređen sustav prozračivanja kako vas ujutro ne bi probudila kondenzirana para koja vam kaplje na lice.
Isto tako očekujte i da će se vodeni stupac s vremenom smanjiti. Tome možete stati na kraj pažljivim slaganjem, ali i postavljanjem šatora. Ako je, na primjer, podloga nejednakomjerno rastegnuta, dva će ruba biti pod većim opterećenjem, a materijal će biti prenapet, zbog čega će propuštati više vode.
Ako možete birati, usredotočite se i na boju vanjskog materijala. Ne radi se samo o estetskom elementu – svjetle boje puno bolje propuštaju svjetlost. Ako postoji mogućnost da ćete u šatoru provesti više vremena i tokom dana (primjerice, u slučaju lošeg vremena ili odmora), izaberite svjetlije nijanse. One između ostalog puno bolje odbijaju sunčeve zrake, tako da će u njma u ljetnim mjesecima biti ugodnije.
Za našu klimatsku zonu bit će vam dovoljan vodeni stupac vanjskog materijala 2.500 mm.
Unutarnja podjela i džepovi
Na kraju pomislite i na detalje – u šatorima postoje različiti džepovi. Ako na gornju mrežicu stavite svjetlo, služit će vam kao stropna svjetiljka.
Kod većih ćete šatora ustanoviti da prostor možete podijeliti tekstilnim pregradama i tako si osigurati barem malo privatnosti.
Prije prvog putovanja
Novi šator nikada nemojte prvi put raspakirati tek na odmoru. Obratite pažnju na upute i šator najprije postavite kod kuće, bez stresa ili lošeg vremena. Svaki model može imati različiti način vezivanja i ako vam nešto nije jasno, još jednom pročitajte upute, a palice nikad ne savijajte na silu.
Naučite se šator postavljati brzo, posebno ako planirate putovanje u planine, gdje se vrijeme brzo mijenja i šator puno puta postavljate popraćeni kišom koja tek počinje padati ili već u tami. Svaki član ekspedicije mora znati brzo postaviti šator.