Kako izabrati TV prijemnik?
Televizor već duži niz godina nije samo siva kutija koja emitira nekoliko programa. Ako izaberete onaj pravi, vaš novi televizor postaje središnji dio svih kućnih zabava.
Počnimo s tri osnovna pravila. Ako ih se budete držali, ne možete pogriješiti prilikom izbora televizora.
1. Ignorirajte (neke od) specifikacija
U opisima ćete naći bezbroj značajki i brojki koje vam, kao laiku, baš i neće puno značiti. Ne brinite, možete ih slobodno zanemariti.
Na primjer, omjer kontrasta je važan, ali ćete se u ovom slučaju možda susresti s brojem 150.000:1. Taj vam broj ne govori puno, zbog toga što:
- svaki proizvođač mjeri omjer kontrasta na drugačiji način.
- značajke omjera kontrasta televizora ne ovise samo o tom broju, već i o kvaliteti zaslona i drugim funkcijama.
Prilikom izbora uzmite u obzir samo one stvarno bitne značajke. Na primjer, funkcije SMART TV, koje su danas prilično standardne. Bitniji parametri su, na primjer, odaziv ili brzina osvježavanja.
Frekvencija osvježavanja označuje se oznakom Hz i određuje koliko će slika biti zamagljena prilikom gledanja sadržaja s brzim promjenama slika, kao što su sportski događaji. Općenito vrijedi pravilo da više Hz znači i manje zamagljena slika. S druge strane, odaziv televizora bi morao biti čim niži. Izražava se u milisekundama i ne bi smio biti veći od 5.
2. Veće je bolje
Bolja kvaliteta slike zahtijeva dužu dijagonalu. Danas je TV prijemnik od 40 inča (101,6 cm) već minimalni standard za veliki televizor. Za udobnost gledanja televizora bit će odličan uređaj s dijagonalom od barem 50” (125 cm), a s dijagonalom od 60” (150 cm) uživat ćete u pravom kućnom kinu.
Ako birate televizor za manji stan ili, na primjer, dnevnu sobu, izaberite uređaj s manjom dijagonalom. U slučaju pune visoke rezolucije (Full HD), udaljenost od ekrana prilikom gledanja trebala bi biti dva do tri puta veća od dijagonale televizora. Ako je vaš kauč od uređaja udaljen 2,5 m, za vas će idealan televizor biti onaj s dijagonalom od 120 cm.
Ta pravila ne vrijede za televizore s 4K rezolucijom. Kod njih je dijagonala jednaka najmanjoj udaljenosti gledanja.
Kod izbora televizora kojeg ćete staviti na zid u dnevnoj sobi imate već unaprijed određene dimenzije. Ipak, zbog odgovarajućeg prozračivanja, računajte na tri dodatna centimetra sa svake strane televizora.
Ne zaboravite ni na to da bi vaš TV prijemnik trebao biti u visini očiju osobe koja sjedi, što sprječava bolove u vratu.
Uštedjet ćete puno prostora ako televizor pomoću nosača pričvrstite na zid. Ovisno o tome želite li mijenjati položaj televizora, možete izabrati fiksni ali konzolni nosač. Nagibni nosač je koristan kada je televizor iznad ravnine vaših očiju.
Kod izbora pravilnog nosača morate poznavati tzv. razmak rupica za pričvršćivanje i težinu televizora kako bi ga nosač mogao držati. Nosivost nosača mora jednostavno biti veća od težine televizora. Dimenzije koje su vam potrebne određene su tzv. VESA standardima. Dane su u formatu VESA 400x400, što znači da vodoravna i okomita udaljenost otvora za vijke na televizoru iznose 400 mm, a nosači morajo imati barem toliku udaljenost.
3. Full HD je dovoljan, ali se isplati prebaciti na 4K
Puna visoka rezolucija (Full HD) 1920×1080p je danas standard. Televizor s 4K rezolucijom (ili Ultra HD TV) ima čak 4x više piksela od televizora s Full HD rezolucijom. To se već isplati uzeti u obzir.
Razliku ćete osjetiti prije svega kod televizora s velikom dijagonalom. U visokoj rezoluciji moći ćete uživati prilikom gledanja Blue-raya ili Netflixa, a u Ultra rezoluciji uživat ćete i prilikom gledanja fotografija na vašem mobilnom uređaju, koji u sve većem broju podržavaju snimanje i fotografiranje u toj rezoluciji.
4K standard postaje sve popularniji, a cijene niso toliko visoke, što znači da je kupnja televizora samo s punom visokom rezolucijom (Full HD) kratkovidna. Unatoč tome, danas je još uvijek dovoljna za emitiranje sadržaja.
Na televizorima s dijagonalom od 65” uživat ćete u sportskim prijenosima kao da nalazite na stadionu.
Novost je tehnologija HDR, koja nudi bolji kontrast i ljepše boje. HDR-televizori djeluju na široj paleti boja i mogu bez problema pratiti detalje sjena i istovremeno osvjetljenog bijelog područja. Na taj način slika ima izrazitu dubinu.
Za HDR TV prijemnik ćete svejedno platiti malo više i oni će za sada ostati stvar budućnosti. HDR, naime, mora podržavati i izvor slike, a danas na to nećete često naići.
LED i samo LED
Danas više ne morate birati između LCD- i plazma televizora. Velika većina televizora na tržištu su LCD televizori s LED osvjetljenjem, koji se u pravilu imenuju LED televizori. Oni imaju svijetle boje, visoki kontrast i široke kutove gledanja.
Sve će još dodatno unaprijediti tzv. local dimming, ili lokalno zatamnjenje svjetlosti zaslona. Ako ga televizor ima, to je veliki plus, ali nije od presudne važnosti.
LED televizor s Full HD rezolucijom je standard, ali se isplati platiti nešto više za Ultra HD.
Na još većoj razini su OLED televizori koji donose najveću kvalitetu slike i najrealističnije prikazivanje boja.
Na pravilno podešenom TV prijemniku unatoč tome možete dobiti bolju sliku bez obzira na nižu rezoluciju. Najbitnija značajka televizora što se tiče kvalitete slike je visok kontrast, dakle, mogućnost prikazivanja što tamnije nijanse sive boje. Na drugom mjestu nalaze se zasićenost i preciznost boja.
U prostorijama s puno sunčeve svjetlosti dobit ćete bolju sliku na mat zaslonu.
Televizijski prijemnik (tuner)
- DVB-T, DVB-T2 – zemaljski,
- DVB-C – kabelski,
- DVB-S, DVB-S2 – satelitski.
Zvuk riješite eksterno
Čak i oni najljepši, najveći i najskuplji televizori često imaju Ahilovu petu - zvuk. Na tankim televizorima koji su u potpunosti prekriveni zaslonom, jednostavno nema prostora za dobre zvučnike.
Ako tražite kvalitetan zvuk, bilo za akcijske filmove ili za slušanje koncerata klasične glazbe, imate tri mogućnosti:
- slušalice – kvalitetan zvuk, ali samo za jednu osobu,
- vanjski sistem zvučnika – zvučnici 2.1, 5.1 ili 7.1 će najbolje ozvučiti vaš televizor, ali nisu najjeftiniji,
- soundbar – je dobar kompromis između kvalitete zvuka i cijene. Osim toga, moguće ga je jednostavno namjestiti ispod televizora ili iznad njega i postat će njegovim sastavnim dijelom.
Zanimljivo rješenje za slabiji zvuk na televizoru je takozvani soundbar.
Pametan televizor ili SMART TV
Funkcija SMART TV omogućuje televizoru priključivanje na internet, čime lako možete koristiti dodatne značajke osim televizijskih postaja, bilo da se radi o video sadržajima na kanalu YouTube, sadržaje koji se naplaćuju na Netflixu ili pristup različitim aplikacijama.
S pametnim televizorom dobit ćete pristup mnoštvu programa, filmova i serija na internetu.
Zakrivljeni televizori
U posljednjih nekoliko godina počeli su se pojavljivati modeli televizora sa zakrivljenim zaslonom. Trebali bi jamčiti bolji kut gledanja i unaprijediti korisničko iskustvo, ali će potpuno iskustvo imati samo gledatelji koji sjede u tzv. sweet spotu, odnosno u najboljem kutu gledanja, koji je kod zakrivljenih televizora uzak. Za višečlane obitelji je izbor zakrivljenog televizora loša ideja.
3D-televizori
Većina proizvođača sa svojih televizora povlači 3D-tehnologiju. 3D-televizor tako za vas ne bi smio biti prioritet, već samo dodatan bonus.
Na početku su zakrivljeni 3D-televizori primali puno pozornosti, ali se nisu uspjeli izboriti za svoje mjesto.
Povezivost
Broj različitih priključaka koji su dostupni na televizoru prestao je imati bitnu ulogu u trenutku kada je prevladao HDMI. Prema tome, broj utičnica za HDMI je bitniji od brojnih različitih izlaza. Jednostavno izračunajte koliko uređaja ćete priključiti na televizor (set top box, računalo, igraća konzola) i toliko priključaka mora imati vaš novi televizor.
Ako na televizoru želite prikazivati fotografije i videozapise s vašeg mobilnog uređaja, trebat će vam USB-priključak. Za 4K rezoluciju je prijeko potreban HDMI 2.0 priključak, ali proizvođači na to računaju. Ako pak želite uživati u kvalitetnoj HDR-slici, trebat će vam ili HDMI 2.0a za HDR10 ili HDMI2.0b za sve HDR-formate.
Za prijenos zvuka od televizora do vanjskih zvučnih uređaja se najčešće koriste HDMI konektor (s oznakom ARC) ili digitalni optički zvučni izlaz.
Daljinski upravljač
Ako ne koristite vlasititi univerzalni daljinski ili kabelski upravljač, odvojite trenutak i pogledajte funkcije daljinskog upravljača kojeg ste dobili s televizorom. Dobro je ako odgovara vašem dlanu i ima gumbe koji su međusobno dovoljno udaljeni i koje možete pritiskati bez poteškoća.
Na tržištu ćete naći i upravljače sa zaslonom na dodir ili na upravljanje pokretima. Ipak, daljinski upravljač bi trebao biti posljednji na popisu kriterija na temelju kojih ćete odabrati vaš novi televizor.