Kako izabrati video kameru?
Fotografije imaju svoj čar, ali privlače nas i pokretne slike. Osobito one s video kamera koje su već našle svoje mjesto u brojnim obiteljima. Nekim događajima jednostavno više odgovara video, bez obzira na to imate li malu djecu ili jednostavno uživate u snimanju.
Tražite video kameru? Kako izabrati najbolju?
Kao i svaka dobra kupnja, i kupnja video kamere započinje temeljitim razmišljanjem.
- Koliko novca želim potrošiti na video kameru?
- Zašto ju uopće želim kupiti?
- Želite li kamerom »uhvatiti« svoje bližnje ili možda imate profesionalne ambicije?
- Kako ćete čuvati snimke?
- Je li vam bitno i kako kamera izgleda?
Izbor neka bude kombinacija svih gore navedenih odgovora, ali svejedno je dobro već na početku smanjiti raspon proizvoda određivanjem raspona cijena. Odluka će biti puno lakša ako budete uspoređivali kamere sličnih cjenovnih razreda. Druga mogućnost je odrediti funkcije koje trebate kod kamere i potom provjeriti koliko košta takva kamera.
Gdje ćete čuvati snimke?
Kamere najčešće dijelimo prema tome gdje se spremaju nastale snimke. Govorimo o HDD kamerama i kamerama s memorijskim karticama.
HDD kamere
Ova vrsta kamera ima tvrdi disk sličan onome kojeg poznajemo kod klasičnih računala. On je, naravno, manji, ali je princip isti: unutar kamere nalazi se komponenta na koju kamera sprema snimke.
Prednost tvrdih diskova je njihova učinkovitost diskov je njihov kapacitet, koji može doseći i stotine GB. Na HDD možete spremiti puno sati snimaka. HDD kamere su idealne za snimanje na odmoru, vjenčanjima ili sličnim događajima na kojima nije praktično sa sobom imati puno memorijskih kartica koje možete mijenjati.
Osim toga, HDD kamere obično nude izbor i mogu raditi i s karticama. To je korisno, na primjer, u slučaju kada kapacitet tvrdog diska nije više dovoljan. Video snimku s diska jednostavno prenesete na računalo ili DVD koji ima HDD snimač.
HDD kamere imaju i svojih mana. Nekome može smetati i izostanak klasične tražilice, koju za sada nema još niti jedna HDD kamera. Osim toga, tvrdi disk je iznimno osjetljiv, zato kamera ne može podnijeti grubo postupanje. Ove su kamere i nešto veće.
Kamere s memorijskim karticama
Kamere s memorijskim karticama su trenutno iznimno popularne. Kompaktne su, jer je kartica malena, stoga mogu podnijeti i grublje postupanje. Memorijsku karticu morate kupiti samo prilikom kupnje kamere, nakon toga više nećete morati trošiti novac na njih, jer imaju dugi vijek trajanja. Snimke je iznimno lako prenijeti na računalo.
Kvaliteta i vrsta zapisa
Znamo kamo kamere mogu spremati snimke, a sada još nekoliko riječi o tome kakvu kvalitetu snimaka nude.
Zapis u codecu
Sve što kamera snimi već je spremljeno u komprimiranom obliku, dakle na neki način promijenjeno i smanjeno. Velika prednost je to da takva video snimka zauzima manje prostora, a rad s njome je brži i manje zahtjevan za kapacitet računala.
Zapis u punoj visokoj rezoluciji (Full HD)
Videosekvencije se snimaju s rezolucijom od 1920x1080 piksela. Takva video snimka je primjerena za reprodukciju na LED ili plazma televizorima. Međutim, budite pažljivi kod starijih televizora kod kojih često možete naći oznaku HD Ready. To znači da je televizor kompatibilan s Full HD rezolucijom, ali video snimku ne može reproducirati u njenoj punoj rezoluciji.
Senzorski čip
Za kraj morate znati koje vrste senzorskih čipova postoje – komponente čija je zadaća snimanje slike.
- Klasičan čip s 800.000 piksela naći ćete kod većine osnovnih modela. Povremeno raspolažu i većim rezolucijama, ali to nema nikakvog utjecaja na kvalitetu video snimaka. S njime će rezolucija vaših fotografija biti najbolja.
- Iznimno popularne su i profesionalne ili amaterske fotografije s tri čipa. Njihova glavna prednost je to da svaki od čipova brine o jednoj boji iz osnovnog spektra RGB, dakle za crvenu, plavu i zelenu. Kamera kasnije poveže te tri boje i tako nastane jako dobra snimka u boji s dobrom dinamikom. Takve kamere primjerene su prije svega za snimanje na otvorenom, gdje se njihov potencijal može u potpunosti iskoristiti.
- Sljedeća tehnologija je tzv. čip CMOS, koji ima bolju dinamiku i preciznost boja, ali uglavnom ne toliko kao gore navedena tehnologija. Međutim, učinkovitija je u unutrarnjim prostorima ili u područjima sa slabijom razinom svjetlosti.