Kako odabrati brusilicu? Funkcije, potrošnja energije i način upravljanja su ključni!

Na tržištu nalazimo širok asortiman brusilica. Na prvi pogled se mogu razlikovati samo po izgledu ili veličini, ali razlike su vrlo velike, a neke su stvarno bitne. Ako želite da busilica služi svojoj svrsi, morat ćete biti vrlo oprezni pri odabiru. Pa pogledajmo kako odabrati pravu brusilicu.

Brusilica nije samo za oštrenje, već se može koristiti i za rezanje, zaglađivanje i uklanjanje starih slojeva boje i laka. Prije nego počnete odabirom i kupnjom brusilice provjerite i jasno odredite u koju svrhu ćete ju koristiti. Trebali bismo saznati želite li brusiti male ili velike površine, želite li polirati ili učiniti materijale grubljima također ako želite obrađivati rubove ili brusiti kutove itd. Postoji niz važnih čimbenika i svaka vrsta oštrenja je prikladna za nešto drugačije.

Kako izbrati brusilnik? Odločilnega pomena so funkcije, poraba energije in način upravljanja!

Osnovni čimbenici pri odabiru

Prije nego što uđemo u osnovne specifikacije svake vrste oštrenja, pogledat ćemo osnovne čimbenike koje treba uzeti u obzir pri odabiru a zajednički su za sve vrste brusilica.

Funkcije

Prilikom odabira brusilice provjerite, koje značajke nudi odabrani model. Možete birati između brojnih značajki, uključujući sigurnost osigurača, nadzor broja okretaja, zaštita od povratnih udara, mogućnost zaštite od povratnog udara, automatsko uključivanje i isključivanje, održavanje konstante brzine i mogućnosti usisavanje prašine. Te se kvalitete često odraze na cijenu, pa je tako pametno usporediti različite opcije.

Način upravljanja

Većina brusilica radi se s obje ruke, ali postoje iznimke u kojima je za rad potrebna samo jedna ruka. U takvim slučajevima možete birati između opcija za ljevake ili dešnjake, zato pogledajte ovaj podsjetnik.

Ergonomija

Ako brusilicu ne kupujete samo za jednokratnu uptrebu, trebali bi vas zanimati i ergonomske značajke koje dodatno olakšavanju njihovu upotrebu. Stoga provjerite dopušta li odabrani model pozicioniranje, koliko je jednostavno ili komplicirano promijeniti brusni disk ili papir, jesu li ručke podesive i dozvoljava li uređaj prigušivanje vibracija. Također, bi trebalo biti razumljivo jednostavno stezanje.

Napajanje

Kada kupujete brusilicu, razmislite i o okolnostima u kojima ćete ju najčešće koristiti. Ako imate dostupnu radionica s pristupom električnoj mreži, a zatim odaberite brusilicu s napajanjem iz mreže. U suprotnom birajte među verzijama s opcijom punjenja baterije. Ove verzije su skuplje, ali se mogu koristiti bilo gdje, ne da bi ovisili o spajanju na mrežu. Osim toga neće biti prepreka električnih kablova

.
Ostali čimbenici

Drugi važan čimbenik je masa brusilice. Za vibracijske brusilice za hobi upotrebu ili kutne brusilice idealna masa je između 1,5 kg i 2 kg, a primjerice kod disk brusilica imajte na umu da što je uređaj teži, to je bolja njegova stabilnost, stoga je važno odabrati modele koji teže približno 15 kg. Također, vrlo je bitna i brzina ili broj okretaja koluta ili remena u minuti, potrošnja energije ili kapacitet brusilice te učinkovitost oštrenja , koji govori u koje vrijeme, koliko snage i kapaciteta brusilica može izbrusiti odabrano područje.

Vrste brusilica

Gornja tablica nudi osnovni pregled, koji će vam omogućiti da brzo i jednostavno odredite koji je brusilica ispravna za vaše potrebe. Sada pogledajmo pobliže svaku vrstu brusenja:

  • Kutna brusilica

Kutna brusilica je bez sumnje najsvestranija vrsta brusilice. Također, često možete naići na njegov žargonski naziv flex ili flekserica, pri čemu u ovoj vrsti koristimo rotacijske brusne ploče za jednostavno brusenje i rezanje različitih materijala. Kutna brusilica odlična je za brušenje i rezanje drva, pločica, opločnika, lima, cigle, kamena ili metala. Pogodan je i za uklanjanje hrđe.

Za brzo i glatko rezanje materijala je potrebna odgovarajuća snaga, obično se smatra, da što je tvrđi materijal, brusilica treba biti snažnija.

  1. Za uobičajenu kućnu upotrebu dovoljna je električna brusilica ulazne snage od 600 W.
  2. Za zahtjevnije i tvrđe materijale odaberite brusilicu s ulaznom snagom od najmanje 1000 W.

Osim performansi, važan je i promjer brusne ploče. Univerzalna veličina je 125 mm, za manje zahtjevne radove te će biti dovoljno rezanje manjih komada promjera 115 mm.

PAMETNI SAVJET

Prilikom odabira kutne brusilice, osim na performanse, usredotočite se na to je li model opremljen elektroničkom regulacijom broja okretaja, postupnim povećanjem brzine i zaštitom od preopterećenja. Ove su specifikacije osobito važne sa stajališta vaše sigurnosti. Tijekom korištenja u u zahtjevnim uvjetima, brusilica bi trebao biti opremljena s aktivnim odsisavanjem prašine, što značajno produljuje njegov vijek trajanja.

  • Vibracijska brusilica

Vibracijska brusilica s opremljena s vibrirajućom radnom pločom, koja kružnim pokretima i ovisno o odabranom brusnom papiru također može obraditi velike površine, gdje je potrebno fino brusenje. Vibracije se iznutra prigušuju mehanizmi kao što su gumeni amortizeri, zahvaljujući kojima rad s vibracijskom brusilicom nije tako zahtjevan.

Vibracijske brusilice su posebno su prikladne za završno brušenje i poliranje drvenih površina, rubova i kutova. Najčešće se koristi prilikom izrade namještaja. Koristan je i pri brusenju plastike, mekših metala i brtvila (potrebno je izabrati odgovarajući brusni papir). Zahvaljujući svom ergonomskom dizajnu, pogodan je za udobno držanje i rukovanje raznim vrstama kutova i manje pristupačnih područja od brusnog materijala do kojih se nije moglo doći tračnom brusilicom.

  1. Za male površine dovoljna je brusilica ulazne snage od 200 W.
  2. Za veće površine odaberite modele ulaznu snagu od približno 300 W.
  3. Ako želite brusilicu koristiti u profesionalne svrhe ili za obradu tvrđih materijala, odaberite među modelima s ulaznom snagom iznad 300 W.

Slijedeći važan čimbenik je i brzina brusenja. Za standardne svrhe, brusilica bi trebala raditi brzinom od 20 do 30 tisuća oscilacija u minuti.

UPOZORENJE! Ovu vrstu brusilice nemojte koristiti za brušenje građevinskog materijala kao što su gipsane ploče ili zidovi, inače se može uzrokovati oštećenje motora zbog sitne prašine. Ako meljete prašnjave materijale, uvijek koristite brusilicu u kombinaciji s usisavačem ili odaberite verziju koja je opremljena s funkcijom usisavanja prašine. Ovu značajku pronaći ćete u većini novijih modela vibracijskih brusilica.
  • Ekscentrična brusilica

Brusni diskovi ekscentrične brusilice kombiniraju oscilirajuće i rotacijske pokrete, razlog tomu je ne ostavljaju tragove i stoga su prikladni za razne namjene. Mogu se koristiti za brusenje, ali i za poliranje metala, plastike, drva, stakla, boja i lakova, osobito grube, ravne ili zaobljene površine. Najčešće ih koriste radnici za uklanjanje stare boje ili hrđe s karoserije automobila.

  1. Za hobi upotrebu bit će dovoljna ekscentrična brusilica snage oko 180 W.
  2. Ako ste u potrazi za snažnijim modelom, odaberite brusilicu snage između 180 i 300 W.

Pri odabiru je bitan i broj oscilacija brušenja. Za hobi korištenje dovoljno je između 20 ili 22 tisuće oscilacija u minuti, za profesionalnu uporabu preporuča se odabrati modele s brojem oscilacija od oko 30 tisuća u minuti. Također bi vas trebalo zanimati povlačenje gibanja, t.j. ekscentrični pomak, izražen u milimetrima. Veći pomak od toga, može se postići glatkiji završetak.

UPOZORENJE! Za svaku površinu mora se odabrati odgovarajuća vrsta brusnog papira. Kod jeftinijih i starijih modela ekscentričnih brusilica brusni papir se pričvršćuje metalnim kopčama, za skuplje modele se brusni papir pričvršćuje po principu čička, koji je brži i lakši. Stoga uvijek provjerite koju vrstu trebate.
  • Tračna brusilica

Tračne brusilice su posebno prikladne za one koji žele obrađivati veće površine i istovremeno s površine ukloniti više materijala. Prikladni su za obradu drva, plastike i metala bez sadržaja željeza. Oni su umjesto brusnog kola opremljeni s brusnom trakom, koja se neprekidno okreće oko pogonskih i vodećih valjaka i na koju je pričvršćen brusni papir (prilikom odabira uzmite u obzir trenutni način korištenja: za veće površine prikladna je šira traka, za manje površine odaberite užu).

Prednost tračnih brusilica je što su opremljene regulatorom broja okretaja, tako da snagu možete prilagoditi materijalu.

  1. Za hobi upotrebu je dovoljna brusilica ulazne snage ulazne snage 700 W.
  2. Za profesionalnu upotrebu, iznimno velike i tvrde površine su idealne brusilice s ulaznom snagom iznad 1000 W.

Prilikom kupnje birajte modele s funkcijom usisavanje prašine, koja sprječava širenje mrvica i prašine po prostoriji. Ček I sustav stezanja brusne trake i, ako je moguće, dajte prednost stezanju polugom, koje je jednostavno i brzo.

UPOZORENJE! Tračnu brusilicu ne koristite za završnu obradu, jer ona ostavlja tragove u skladu sa smjerom brusne trake.
  • Delta brusilica

Delta brusilica ima trokutastu brusnu ploču, koju pokreće vibrirajući mehanizam, koji omogućuje tretman uskih i teško dostupnih područja. Stoga je pogodna za preciznu obradu kutova, rubova, niša, raznih utora i kutnih površina, kako na drvenim tako i na metalnim površinama. Pogodna je i za prethodno brušenje i osiguranje hrapavosti površina za prethodno bojanje i lakiranje nanosom sljedećeg sloja.

Ove vibracijske brusilice su također izrađene u ergonomskom dizajnu, s prilagođenom ručkom i praktičnom konstrukcijom, pa je njihova upotreba iznimno udobna i brusilica je jednostavna za rukovanje.


  • Brusilica za gipsane ploče / Brusilica za suhe površine

Ova posebna vrsta brusilice dizajnirana je za obradu i zaglađivanje spojeva između gipsanih ili polistirenskih ploča. Pogodna je za obradu i izravnavanje ostalih površina od građevinskih materijala, kao što su izolacijski materijali ili fasade i za uklanjanje tapeta ili starih premaza.

Zbog posebne namjene korištenja je premljena posebnom konstrukcijom koja sprječava prodor sitne prašine u unutrašnjost, i motor je opremljen dodatnom zaštitom od prašine, pa ga prilikom rada možee koristiti i redovito usisavati prašinu. Pojedinačne brusilice za gips ploče su također opremljene vrećicama za skupljanje prašine.

  1. Ako ovu vrstu brusenja koristite samo povremeno i za kućnu upotrebu, dovoljan je model s ulaznom snagom od 500 W i nižim brojem okretaja.
  2. Za profesionalnu upotrebu birajte između modela s ulaznom snagom od oko 1.200 W i 2.300 okretaja u minuti.

Postoje i modeli s kratkom ručkom, koji su prikladni za manje površine, ili s dugom fiksnom odn. teleskopskom ručkom, koja može doseći do 170 cm i pogodna je za brušenje na visini.

UPOZORENJE! Kada koristite brusilicu za gips ploče / suhe površine trebate redovito koristiti zaštitne naočale i respirator.
  • Oscilirajuća brusilica

Oscilirajuća brusilica je višenamjenski alat sa zamjenjivim nastavkom, koji se može koristiti za razne aktivnosti. Radi na principu visokog broja oscilacija i pogodan je za metale, plastiku, drvo, keramiku i druge materijale može ih brusiti, rezati ili strugati.

Oscilirajuća brusilica opremljena je steznim remenom, koji omogućuje jednostavnu zamjenu radnog alata, na primjer, nosač brusnog papira, pile ili dlijeta raznih oblika i veličina. Nastavke standardno pričvrstite sa sustavom brzog stezanja, koji omogućuje brzu i jednostavnu zamjenu.

Kao i kod drugih vrsta brusilica i kod ove verzije je ključna ulazna snaga.

  1. Za korištenje u hobiju dovoljna je oscilirajuća brusilica ulazne snage oko 180 W.
  2. Profesionalci bitrebali odabrati modele s ulaznom snagom od najmanje 300 W.

Prednost je u svakom slučaju funkcija regulacija broja oscilacija.

UPOZORENJE! Prilikom odabira oscilirajuće brusilice obratite pozornost na kompatibilnost steznog sustava i radnih nastavaka.
SAVJET ZA KRAJ: Osim odabira brusilice, važnu ulogu ima i odabir pravog nastavka, poput diskova, brusnog papira i raznih drugih nastavaka. Stoga uvijek birajte mudro i zapamtite da nećete moći postići željene rezultate bez odgovarajuće brusilice.

Često postavljana pitanja prilikom odabira brusilice

Mogu li koristiti jednu brusilicu za sve zadatke?

Postoje različite vrste brusilica za brusenje različitih materijala (uključujući performanse), koje svakako trebate uzeti u obzir pri odabiru. Na tijek brusenja može donekle utjecati i izbor brusnih ploča, ali samo u okvirima predviđenim od strane proizvođača konkretnog modela brusilice.

Koji kapacitet/ulaznu snagu treba imati brusilica?

Ovisi o kojoj se vrsti brusilice radi. Za kutne i tračne brusilice preporučena snaga je oko 600 – 700 W, za vibracijske i oscilirajuće brusilice birajte modele snage oko 200 W, brusilice za gips ploče trebale bi imati snagu od oko 500 W. Procijenjene vrijednosti su izračunate za upotrebu u hobiju.