Kako odabrati uredsku stolicu?
Ako provodite osam sati dnevno u uredu, to znači da sjedite na uredskoj stolici čak četvrt godine. Takve informacije mogu vas vrlo brzo uvjeriti da je izbor uredske stolice izuzetno važan. Kupnja kvalitetne uredske opreme općenito je izvrsna investicija ne samo za vašu produktivnost na poslu, već i za vaše zdravlje.
Na pitanje kako odabrati odgovarajuću računalnu stolicu puno lakše ćete odgovoriti ako ste, između ostalog, upoznati s različitim vrstama takve opreme.
Različite vrste uredskih stolica
Uredske stolice mogu se podijeliti u tri različite potkategorije. To su klasične računalne stolice, stolice za klečanje i stolice sedlo.
Najčešće odabrana uredska stolica je klasična računalna stolica, koja može biti širokog spektra veličina i dizajna. Dostupna je s ili bez naslona za ruke, s ili bez kotača.
Stolica za klečanje izrađena je na takav način da možete djelomično kleknuti na nju dok radite za računalom, i to na tapeciranu policu za koljena. Tako lakše održavate pravilan položaj tijela i istodobno oslobađate kralježnicu.
Za stolicu sedlo je karakteristično da oponaša sjedenje na lopti. To je vrsta aktivne stolice koja ne dopušta da prekrižite noge tijekom sjedenja. Osigurava da sjedalo možete podići više u usporedbi s običnom klasičnom stolicom. Tako možete osigurati pravilan i udoban položaj tijekom sjedenja.
Važnije značajke uredske stolice
Prilikom odabira uredske stolice uvijek imajte na umu koliko je važna njezina ergonomija. Obratite posebnu pozornost na dimenzije i materijale stolice. Provjerite nudi li stolica dovoljnu učinkovitu potporu za lumbalni dio i kakvi su nasloni za ruke.
Prije kupnje provjerite visinu uredske stolice, dubinu i širinu sjedala. Što se tiče materijala za tapeciranje stolice, možete birati između kože, umjetne kože, tkanine, mrežaste tkanine ili PVC kože. Prednost su sjedala s tkaninom jer omogućuju bolje prozračivanje.
Ergonomski dizajnirana uredska stolica odlikuje se naslonima za ruke koji se mogu podesiti po visini, desno i lijevo. Mogu se okretati prema unutra ili prema van i gore ili dolje po okomitoj osi.
Visina stolice i dubina sjedala
Uredska stolica treba biti toliko visoka da su noge stabilne na podu – s cijelom površinom stopala. Bedra trebaju biti paralelna s radnom površinom i podom. Ako sjedite na visokoj stolici, to povećava pritisak na koljena i ograničava protok krvi. Ako je stolica preniska, koljena podižete u položaj iznad visine kukova – to uzrokuje pomicanje težine unatrag, što također dodatno opterećuje sjedeće kosti.
Preporučuje se da prilikom sjedenja na uredskoj stolici između prednjeg ruba sjedala i unutrašnjosti koljena bude prostora za širinu od tri ili četiri prsta. Ako je sjedalo preduboko, tijekom sjedenja bit ćete previše nagnuti prema naprijed. To uzrokuje pritisak u leđima i nogama. Ako je sjedalo u kontaktu s koljenima, to može ometati protok krvi. Sjedalo, na kojem možete podesiti dubinu, pruža pomicanje naprijed-nazad i može se potpuno prilagoditi duljini nogu korisnika.
Naslon za ruke
Ergonomska uredska stolica ima naslon za ruke koji je podesiv tako da možete udobno spustiti ruke dok radite. Naslon nudi dobru potporu za podlakticu i lakat. Treba voditi računa da takav dio stolice ne ometa podlakticu tijekom rada na stolu, na primjer, tijekom tipkanja.
Odabir kotača stolice
Kotači na uredskoj stolici mogu biti izrađeni od različitih materijala. Za mekši pod ispod stolice ili za tapecirane podove možete odabrati kotače od tvrde plastike. Mekši gumirani kotači stolice prikladniji su izbor za parket ili linoleum, dakle za tvrde podove.