Kako osigurati stan kako biste spriječili nesreće kod male djece?
Kada beba izraste u nemirnog mališana, vrijeme je da budete oprezni! Mala djeca se vole penjati po namještaju, zabijati prste u utičnice i veselo trčati oko oštrih kutova namještaja i provjeravati temperaturu pećnice! Ipak, možete se uvjeriti da se nećete morati stalno bojati mogućih ozljeda djeteta. Savjetovat ćemo vam koje gadgete sigurnosnih uređaja za djecu možete uzeti u obzir, kako biste spriječili nepotrebne nezgode.
Štitnici za omare
Djeca su jako znatiželjna kada počnu lutati po stanu, ali mnoge stvari još ne razumiju. Zato je pametno razmišljati unaprijed i spriječiti ih da dođu u kontakt sa pohranjenim predmetima koji bi mogli biti opasni za njih. Na primjer, noževi i drugi oštri predmeti, lijekovi i kemikalije, koje bi dijete moglo progutati i ugroziti njegovo zdravlje.
Ako vaši ormarići nisu opremljeni bravama, možete kupiti jednostavne dječje štitnike za omare i ladice, koji sprječavaju da dijete pristupi ormarićima, a pritom ih sprječava da priklješte prst prilikom ponovnog zatvaranja vrata. Takve štitnike možete koristiti i za prozore, koje bi dijete moglo samo otvoriti.
→ Štitnici su u pravilu izrađeni od plastike i rade na principu jednostavnih mehanizama, koje mala djeca ne mogu savladati pa ostaju sigurni, a njihovo korištenje ne predstavlja problem roditeljima.
Kako pokriti kutove namještaja?
Česti padovi su također dio djetetovih prvih koraka. Još ih je više kada dijete počne trčati po stanu. Stoga je mudro smanjiti rizik od ozljeda. Primjerice, pametno je pokriti pod neklizajućim tekstilnim navlakam. Ako u svom stanu imate jednodijelne tepihe, svakako upotrijebite neklizajuću podlogu kako biste ih držali na svom mjestu.
Sljedeća opasnost su oštri rubovi namještaja u koje djeca pri padu mogu udariti glavom. Ozljede često nastaju na kutovima blagovaonskih stolova pa je korisno kutove opremiti gumenim štitnicima koje jednostavno pričvrstite na stol.
Istodobno pobrinite se da je namještaj pravilno pričvršćen za zid, pad police za knjige ili ladice na koju se vaše dijete pokušava popeti može imati kobne posljedice.
Neophodni su i štitnici za utičnice
Jedna od stvari koja privlači mališane je električna utičnica koju svojim malim prstićima pokušavaju detaljnije istražiti, predstavlja iznimnu opasnost, kao i električni kabeli. Stoga je, za djecu predstavlja izjemno nevarnost, enako kot tudi električni kabli. Zato je važno svaku utičnicu opremiti odgovarajućim sigurnosnim uređajem, koji se uz pomoć posebnog ključa po potrebi može izvući i nastaviti s korištenjem utičnice.
→ Štitnici za utičnice dostupni su u pristupačnim setovima. Pokrijte električne kabele zaštitnim trakama kako djeca ne bi imala pristup do njih.
Sigurnosne ograde za stepenice
Ako ste zabrinuti da bi se vaše dijete moglo neopaženo popeti uz stepenice s kojih bi moglo pasti, nema ništa lakše nego pristup stepenicama osigurati. Na isti način djetetu možete blokirati pristup jednoj od soba ili određenom dijelu pojedine sobe, u kojoj bi se moglo ozlijediti (npr. radionica ili tehnička soba). U te svrhe postoje sigurnosne ograde, kod kojih razlikujemo dvije vrste, to su ograde koje se pričvršćuju bušenjem, te ograde koje se pričvršćuju tzv. ekspanzijskom montažom, bez potrebe bušenja u namještaj, okvire vrata ili zidove, a i dalje se drži na mjestu.
Ograde dobro dođu ako kod kuće imate kamin i postoji opasnost da bi se vaše dijete opeklo. Na taj način nećete morati odustati od romantičnog izvora topline i čekati da vaše dijete odraste, jednostavno ogradu postavite oko štednjaka i spriječite djetetu pristup.
Kako biste zaštitili malu djecu od ispadanja iz dječjeg krevetića, pametno je kupiti mekane ograde za krevet. Kako beba raste, jednostavno ih uklonite. U nekim krevetima drveni štitnici su dio samog komada namještaja.
Ipak, važno je zapamtiti da odgovoran nadzor djeteta igra glavnu ulogu
Iako ćete u stan ugraditi sve potrebne sigurnosne uređaje koji će značajno smanjiti rizik od ozljeda djeteta u kućanstvu, ne treba razmišljati da malu djecu možete ostaviti dugo bez nadzora. Uostalom, od nekih stvari koje predstavljaju potencijalnu opasnost, djecu možete zaštititi samo vi. Koje principe treba slijediti da spriječimo nezgode?
- Pripazite na ploču za kuhanje, preporučamo da lonce postavite na stražnju stranu ploče za kuhanje kako ih djeca ne bi mogla dosegnuti. Kada ploča za kuhanje nije u upotrebi, uključite osigurač za djecu.
- Šalice i čaše s toplim napitcima ne stavljajte na rubove stolova i izbjegavajte korištenje dugih stolnjaka koje bi djeca mogla povući zajedno sa posuđem na sebe.
- Otrovne biljke čuvajte izvan dohvata djece.
- Pokušajte što više pažnje posvetiti djeci, objasniti im stvari, a u slučaju, kada nema značajnije opasnosti, dopustite im da sami provjere.