Kako urediti začinsko bilje? To će moći i neiskusni vrtlari


Ručno uzgojeno začinsko bilje služi kao zdrav začin koji pripremanim jelima daje jedinstven okus i miris. U vrućim ljetnim danima od njih možete napraviti osvježavajuće limunade ili ih osušiti za zimu i koristiti ih ne samo kao začin jelima, već i za pripremu čajeva ili kupki. Biljni vrt neće donijeti samo radost vama, već će svojim cvijećem i opojnim mirisom privući i pčele i leptire te im osigurati potrebnu hranu. Kako urediti začinsko bilje koje će predstavljati jedan komad raja u vašem vrtu?

Začinsko bilje se može uzgajati na različite načine. Mogu rasti na terasi ili balkonu u loncima za cvijeć ili koritima, gdje možda neće zspjeti tako dobro kao u prirodnom vanjskom okruženju. Ako imate svoj vrt, onda tamo posadite začinsko bilje. Kao nagradu dobivate ne samo bogatu berbu aromatičnog i ljekovitog bilja, već i šarmantnu mrtvu prirodu i ugodno mjesto za opuštanje. Kutak je dovoljno upotpuniti s naslonjačem ili ležaljkom.

Kako urediti začinsko bilje? To će moći i neiskusni vrtlari

Bilju je potrebno sunce

Većina biljaka, koje ovdje uzgajamo su takozvane mediteranske biljke (na primjer, lavanda, timijan, origano ili ružmarin). Te vrste prirodno obožavaju sunce. Stoga pri odabiru prikladnog kutka za biljni vrt odaberite dio vrta, gdje će biljke cijeli dan što više biti izložene suncu. Zato je idealna južna ili istočna strana. Ako će biljke rasti u djelomičnoj sjeni, i tako će uspjeti, samo što neće dostići takve dimenzije, kao što ih dostižu na više sunčanijim i toplijim područjima (ali npr. za mentu i matičnjak djelomična sjena je idealno mjesto). Ali općenito je prihvaćeno, da što je višebilje izloženo suncu,to će biti aromatičnije.

SAVJET! Osim sunca začinsko bilje voli i zaklonjene kutke od vjetra koje ih može zaštiti, primjerice, živica Od isprepletenih grana lijeske, koja naglašava prirodan izgledbiljnog vrta. Na rub grede možete posaditi trajnije biljke, kao što su primjerice mačja trava ili lavanda.

Držite tlo dreniranim

Većina biljaka zahtijeva dobro drenirano tlo, bogato šljunkom i pijeskom. Začinsko bilje ne zahtjevapuno hranjivih tvari u tlu, ne trebaju redovito gnojenje, a u isto vrijeme ne podnose ni pretjerano vlažno tlo, jer inače počinju trunuti. Ipakpostoje neke iznimke , kaš što je metvica, kamilica ili bosiljak, kojima je potrebno redovito zalijevanje i hranjivih tvari.

Prije nego počnete saditi začinsko bilje, tlo treba temeljito pripremiti:

  • Uzmite lopatu i prekopajte zemlju. Uklonite sav korov, uključujući sve vrste korijena.
  • Teška tla otpustite sa sitnim šljunkom ili pijeskom te temeljito promiješajte.
  • U slučaju glinenog tla potrebno je izvršiti drenažu.
  • Također možete stvoriti kvalitetne uvjete za rast začinskog bilja dodavanjem drvenog pepela u tlo, ali ne smijete prekoračiti količinu jedne ili dvije kante po kvadratnom metru.
  • Također možete dodati malo kalcija i malu količinu dobro sazrelog komposta, po mogućnosti iz vlastitog kompostera.

Napravite gredicu prema svojim prioritetima i mogućnostima

Kut sa začinskim biljem se može dizajnirati naviše načina, te se prilagoditi vlastitim potrebama i prostoru koji je raspoloživ. Postoji nekoliko načina kako urediti biljni vrt:

  • Ako volite klasiku, oblikujte pravokutnu gredu, koju možete razdijeliti na manje kvadrate, odvojene nogostupima ili malim puteljcima. Pojedine vrste bilja posadite u pojedinačne kvadrate. Biljni vrt se može odvojiti od ostalog dijela vrta živicom, na primjer možete korisiti šimšir, kojeg ćete redovito održavati i obrezivati s vrtnim škarama.
  • Ako više volite prirodni stil, možete odabrati gredice različitih oblika, koje će izgledati prirodno. Staze mogu biti valovite i nepravilno raspoređene. Začinsko bilje možete slagati na maštovite načine kako biste stvorili skladnu cjelinu. Cvjetovi će se međusobno pomiješati i stvoriti prekrasnu biljnu livadu. Staze između pojedinih dijelova grede mogu biti prekrivene šljunkom, kamenčićima ili plosnatim kamenčićima koji biljnom kutu daju vrlo posebnu notu.
  • Ako ste po prirodi kreativni i želite oplemeniti vrt drugim elementima, možete stvarati biljne stijene. Idealno je, ako u vrtu imate nagnut teren, pa ga nećete morati umjetno stvarati. Pronađite dovoljno kamenja i oblikujte stijenu svojih snova. Kamenje se može postaviti vodoravno ili okomito, a možete ih nadopuniti i s drugim prirodnim elementima kao što su drvena debla. Pri tome budite oprezni i izbjegavajte crnogorice koje mogu prekomjerno zakiseliti tlo. Uvijek posegnite za listopadnim deblima ili granama, po mogućnosti voćkama.
    → Prednost kamenih vrtova je u tome, da kamenje akumulira toplinu i zagrijava tločak i noću, što je za začinsko bilje vrlo dobro.
  • Drugi vrlo popularan način uzgoja začinskog bilja je takozvane biljne spirale, koje su praktične i jednostavne za uzgoj biljki, koje zahtijevaju različite uvjete. Za izgradnju biljne spirale bit će vam potrebno ravn kamenje ili cigle. Prednost takve konstrukcije je što voda teče iz gornjih dijelova u donje, pa su gornji dijelovi pogodni za uzgoj začinskog bilja, kojima je potrebno znatno suše tlo, a u nižim područjima možete izgajati biljke, kojima je za pravilan rast potrebna odgovarajuća razina vlažnosti.
  • Još jedan popularan način uzgoja bilja su podignute gredice. Posebno su idealni za manje vrtove ili zemljište s manje kvalitetnim, teškim ili ilovastim tlom. Možete kupiti podignutu gredicu ili je izraditi sami, a zatim je ispuniti odgovarajućom podlogom (po mogućnosti posebno prilagođenom začinskom bilju) i posaditi biljke.
PAMETNI SAVJET

Prilikom sadnje začinskog bilja imajte na umu da više biljke treba saditi straga, u odnosu na niže biljke i slične, a one koje prekrivaju tlo bi trebale biti u prvom planu. Isto pravilo vrijedi i za raspored jednogodnišnjih i trajnica. Jednogodišnje biljke uvijek treba saditi na rubu grede ili stijene.

Dajte prednost sadnicama

Nakon što je prostor u vrtu s začinskim biljem spreman, možete početi pripremati plan sadnje. Uvijek najprije gredu nacrtajte na papir i napravite plan rasporeda pojedinih biljaka, uzimajući u obzir njihovu veličinu i prostorne zahtjeve.

Izbor bilja ovisi o vašim željama i prioritetima. Ako ste ljubitelj juhe, posadite peršin, komorač ili celer, a ako više volite na aromatično bilje, onda svakako ne zaboravite na lavandu, timijan ili ružmarin.

→ Prilikom postavljanja biljnog vrta preporučamo posjetu vrtnjaka i kupovinu već uzgojenih biljaka. To će značajno ubrzati cijeli proces.

UPOZORENJE Ne kupujte sadnice bilja u supermarketima s hranom. One su općenito namijenjene za brzu potrošnju i nisu namijenjeni uzgoju.

Naravno možete pustiti bilje da raste iz sjemena, ali u ovom slučaju morate početi u ranim proljetnim mjesecima. Osim toga, trebat će vam supstrat za sjetvu, prostor u kući s puno svjetla ili staklenik. Neke biljke, poput lavande, vrlo je teško uzgajati iz sjemena kod kuće.

Što sve možete lako uzgajati?

Postoji mnogo načina za uzgoj začinskog bilja u biljnom vrtu. U našim vremenskim uvjetima uspjeva obično bilje, ali i nekoliko egzotičnijihbiljki, pogotovo ako ih za zimu presadite u teglicu i smjestite u hladnije prostorije u kući. Bilje koje se najčešće uzgaja u našem podneblju uključuje:

  • vlasac, mažuran, peršin, komorač, korijander, kopar, bosiljak, menta, matičnjak, ružmarin, majčina dušica, timijan, lavanda, ozepek, kadulja ili satureja.

Također možete uzgajati mnoge druge biljke koje su također prisutne u prirodi i služeza pripremu biljnih čajeva, poput:

  • gospina trava, djetelina, ehinacea, velecvjetna divizma, srčenica, sljez ili neven.

Imate li mali vrt? Nema veze!

Ako sanjate o biljnom vrtu, ali se borite s nedostatkom prostora, ne morate odustati. Moge biljke je moguće uzgojiti zajedno s povrćem, i u tom slučaju će vam učiniti dodatnu uslugu. Mnoge aromatične biljke imajo repelentni učinak i odbijaju lisne uši i razne štetočine, pa je uzgoj zajedno s povrćem ne samo ekonomičan nego i praktičan, učinkovit i estetski.

Možete isprobati sljedeće kombinacije:

  • Lavanda potiče rast jagoda odbijajući mrave,
  • zelena odbija buhe i štiti kupus od gljivičnih bolesti,
  • kadulja dobro ide uz cvjetaču, brokulu, kelj i grašak,
  • metvica štiti krumpir od plijesni,
  • koper potiče klijanje mrkve i štiti repu,
  • bosiljak dobro se slaže s paprikom i krastavcima jer potiče njihovu plodnost,
  • neven štiti jagode i krumpir od nematoda,
  • mažuran pomoći će zaštititi luk od plijesni luka,
  • kamilica štiti poriluk od glista,
  • mrtva kopriva odbija krompirijevku, pa se dobro slaže s krumpirom.
SAVJET ZA KRAJ:

Na kraju, imamo nekoliko praktičnih savjeta koji će vam pomoći da stvorite dopadljiv i uspješan vrt začinskog bilja:

  • Vrt začinskoh bilja možete upotpuniti različitim elementima i ukrasima te stvoriti ugodan kutak u kojem ćete se rado odmarati i provoditi slobodno vrijeme.
  • Atraktivan biljni vrt u kombinaciji s vodenim elementom kao što je vrtno jezero, na kojem možete stvoriti sjenovit kutak za bilje koje voli vlagu.
  • Na područje biljnog vrta možete postaviti i hotel za kukce, koji će biti ne samo impresivan, već i praktičan dodatak.
  • Kako biste izbjegli redovito uklanjanje korova, koristite drvnu sječku ili sjeckanu slamu.
  • Zimi se isplati prekriti grane, da se ne smrznu.

Sretno u uzgoju vlastitog bilja!