Protiv komaraca i drugih vrsta gamadi možemo se uspješno boriti na razne načine. Među najučinkovitijima su svakako komarnici. Mogu se postaviti na prozore i na izlaze na balkone i terase.

Pokaži više

Vrste

Na tržištu možete birati između mnogih verzija komarnika za različite namjene – za otvore vrata i prozora. Dostupno je i nekoliko različitih vrsta mreža protiv komaraca. Imaju posebna svojstva koja im omogućuju da komarnike pretvore u mnogo više od same dobre zaštite od komaraca.

Moderne vrste mreža protiv komaraca i komarnika uključuju:

  • mreže protiv komaraca,
  • fiksne,
  • klizne,
  • krilatei,
  • rolo komarnik.

Rolo komarnik najviše sliči radu roleta. Mreža mu se namotava i spušta baš kao i rolete. Ne trebate nikakve posebne vještine za rukovanje takvim gadgetom. Komarnik možete jednostavno spuštati i podizati na željeni položaj.

Fiksni komarnik je dobar izbor za prozore na kojima nećete često otvarati komarnik. Takav komarnik pričvrstite direktno na okvir prozora i možete ga jednostavno skinuti i ponovno pričvrstiti. Sadrži poseban opružni mehanizam i ručke s unutarnje strane.

Klizni komarnik služi za zaštitu prijelaza na terase ili balkone. Povjetarac je rukovati jer se vozi po kliznim tračnicama kada se gurne u stranu. Možete ga otvoriti i zatvoriti iznutra i izvana.

Krilni komarnik funkcionira kao vrata jer je okvirom pričvršćen na šarke. Oni osiguravaju otvaranje prema unutra i prema van. Stoga se može otvoriti iznutra i izvana. Ima poseban magnetski sustav, zbog čega ostaje zatvoren čak i pri jakom vjetru ili propuhu.

Plise komarnik se može postaviti na sve vrste balkonskih vrata. Ne treba puno prostora. Komarnik se sklapa u paket i otvara kao harmonika. Možete ga otvoriti i zatvoriti s obje strane.

Materijali mreža protiv komaraca

Moderno dizajnirani komarnici mogu se izraditi od najrazličitijih materijala. Ovi su tehnološki sofisticirani, tako da su neke izvedbe gotovo potpuno nevidljive i posljedično ne ograničavaju dotok svjetlosti u prostoriju. Vrlo su fino tkane, što sprječava čak i male organizme da uđu u prostoriju.

Dostupni su:

  • čelične mreže,
  • elektrosmog rešetke,
  • polovicu mreže,
  • transpatec mrežice.

Čelična mreža izrađena je od legiranog čelika. Vrlo se lako čisti i vrlo je otporan na grebanje. Dobar je izbor za kuhinje i podrume. Ako želite nesmetan pogled kroz prozor, dobrodošla je transpatec mreža. Takva mrežica je gotovo potpuno nevidljiva, a ujedno omogućuje vrlo dobru ventilaciju.

Mreža za elektrosmog posebno je uzbudljiva za one koji žive u blizini dalekovoda. Dobro štiti od električnog zračenja. Za alergičare poltec mreža je najbolji izbor jer osim insekata zadržava i 99% peludi. U usporedbi s običnom mrežicom od peludi, nudi mnogo bolju prozračnost, kao i pogled prema van.

Postoji i mrežica koja objedinjuje svojstva spomenutih mrežica. Riječ je o takozvanom transpatec mikro tkanju. Sitni otvori mrežice učinkovito zadržavaju i najmanje insekte i do 90% peludi. Otvorenost površine je 5% bolja u usporedbi sa standardnom mrežicom.

Održavanje

Kaže se da komarnici za prozore imaju životni vijek između 10 i 15 godina. Naravno, na to najviše možemo utjecati sami. Prije svega, moramo obratiti pozornost na njihovu upotrebu. Pokretni su, ali i vrlo osjetljivi elementi.

Konkretno, njihov životni vijek ovisi o tome kako su pripremljeni za zimu. Unatoč kvalitetnim materijalima, najbolje ih je pospremiti tijekom zime.

Za navedene kriterije pretrage nema ni jednog pronađenog rezultata.