Naočale za plivanje

Naočale za plivanje mogu vas dobro zaštititi od raznih vanjskih čimbenika, primjerice od ulaska vode u oči, kao i od vjetra i sunca. S njima izbjegavate crvenilo, zamor očiju nakon plivanja, alergije, a ujedno jasno vidite pod vodom.

Pokaži više

Odabir

Prilikom odabira naočala za plivanje treba se voditi sljedećim kriterijima:

  • tehnika plivanja
  • učestalost plivanja
  • razina težine
  • plivanje u vanjskim ili zatvorenim prostorima
  • razina udobnosti
  • posebni zahtjevi.

Odaberite odgovarajuće naočale za plivanje prema namjeni korištenja. Zaštitne naočale od kvalitetnijeg silikona ili termoplastične gume izvrstan su izbor ako volite udobnost i plivate samo povremeno. Obavezna UV zaštita i zatamnjena stakla dobrodošli su prilikom kupanja na otvorenom. Dobro je odabrati naočale s posebnim premazom protiv zamagljivanja stakala.

Za kupanje u unutarnjim ili natkrivenim bazenima možete odabrati prozirne naočale ili leće s niskom UV zaštitom. Dostupna su ravna ili zakrivljena stakla ili leće.

Hidrodinamičke naočale za plivanje dobar su izbor ako plivate intenzivnije ili redovito ili ako se natječete i blizu su vam veće udaljenosti, veće brzine i sve tehnike plivanja. Takve naočale ne ometaju kretanje i osiguravaju široko vidno polje. Kako bi naočale još bolje pristajale, pametno je odabrati one s podesivim mostom nosa.

Naočale s prozirnim staklima pravi su izbor ako plivate u bazenu ili pri slabom osvjetljenju. Za kupanje pri jakom svjetlu i na otvorenom, bolje je odabrati naočale sa staklom sa zrcalnim premazom. Takva pružaju kontrast i zaštitu od refleksije i odsjaja. Obično su takva stakla u boji.

Vrste

Na tržištu postoji nekoliko vrsta naočala koje možete izabrati. Dostupne su:

  • rekreativne
  • naočale za plivanje s dioptrijom
  • natjecateljske
  • naočale u obliku maske za ronjenje
  • naočale za plivanje za najmlađe.

Naočale za rekreativno plivanje namijenjene su plivačima početnicima i plivačima koji plivaju samo povremeno i trebaju osnovnu zaštitu.

Dioptrijske naočale za plivanje prikladne su za sve dalekovidne i kratkovidne osobe. Takve naočale imaju ugrađene polikarbonatne leće s dioptrijom i dobro su otporne na udarce.

Natjecateljske naočale smatraju se fleksibilnijima. Most nosa je podesiv, leće bolje pristaju očima. Izrađene su od materijala koji su tehnološki napredniji. Izdržljivije su i bolje brtve.

Ako vam je bitnija dubina u vodi, bolje je odabrati masku za ronjenje. Dizajnirana je malo drugačije od naočala za plivanje. Zatvara naime i nosnu šupljinu. Bočne trake su podesive, ali sama maska nije podesiva.

Naočale za plivanje za najmlađe posebno su pametan izbor pri stjecanju prvog plivačkog iskustva. Odličan su izbor i za one mališane koji su nešto osjetljiviji na sol i klor.

Često postavljana pitanja

Kako pravilno čistiti naočale za plivanje?

Pravilno čišćenje naočala za plivanje ključno je za njihovu dugotrajnu upotrebu. Nakon svake upotrebe naočale dobro isperite slatkom nekloriranom vodom. Zatim naočala osušite na zraku. Ne smiju se izlagati suncu niti bilo kojem drugom izvoru topline. Suhe naočale potrebno je pohraniti u odgovarajuću kutiju ili etui. To će ih dovoljno dobro zaštititi od ogrebotina i drugih vrsta oštećenja.

Što je karakteristično za naočale za rekreativno plivanje?

Naočale za rekreativno plivanje uglavnom su jednostavnih i univerzalnih oblika. Uglavnom se ne prilagođavaju posebnostima lica pojedinca. Imaju podesive bočne trake, kod jednostavnijih modela most je jednodijelni i fiksan. Bolji modeli uključuju fleksibilniji most. Kod ovih naočala naglasak je nešto manji na kvaliteti naočala odnosno leća i širini vidnog polja.

Koje su glavne razlike između različitih vrsta naočala za plivanje?

Različiti tipovi naočala za plivanje međusobno se najviše razlikuju po funkciji i prema stupnju plivačkog znanja, kao i po materijalima i prema zahtjevima korisnika. Prije odabira novih, stoga je dobro pročitati kratki vodič o takvim naočalama ili o tome razgovarati sa stručnjakom.

Za navedene kriterije pretrage nema ni jednog pronađenog rezultata.