Osam savjeta o tome kako uspostaviti zdrave navike spavanja kod bebe
Nakon uspješnog završetka prvih 12 tjedana, na vidiku su novi izazovi. Ali ako znate kako ih riješiti, nećete imati velikih problema. Naučiti bebu da razumije razliku između dana i noći ponekad nije teško. Kada treba ići na spavanje i kada se probuditi? I kako osigurati mirno spavanje noću? Ako se pridržavate savjeta u nastavku, zdrave navike spavanja doći će same od sebe. Na kraju vam predstavljamo nekoliko korisnih proizvoda!
Pridržavajte se sata i ritma
Jeste li znali da u tijelu bebe u početku nema dovoljno melatonina, hormona spavanja? Bebin organizam dakle nema nikakve upute ili plan o tome kako i kada spavati. Ali s pravilnim uvođenjem navika možete taj krhki i vrlo važan algoritam pokrenuti. Tijekom dana nemojte se bojati izložiti bebu svjetlu i probuditi je za hranjenje ako spava više od tri sata.
Također započnite motiviranjem djeteta da uživa u večernjoj rutini. Noćna svjetla za bolju rutinu spavanja olakšavaju pripremu na spavanje i dijete na interaktivan način čak vode kroz večernju rutinu i nagrađuju ga za svaki obavljeni zadatak.
Ako nije potrebno, nemojte buditi dijete da biste ga previli
Neki se sigurno neće složiti s ovim savjetom. Ne želimo započeti val rasprava, ali ovaj trik, barem u početku, omogućit će djetetu da provede nesmetanu noć. Dok pelena nije stvarno teška ili pokakana, nemojte je nikako mijenjati i dijete zbog toga nemojte buditi. Za spavanje djetetu radije stavite upijajuću noćnu pelenu i namažite ga debelim slojem zaštitne kreme.
Dijete odmah stavite u krevet
Obično beba zaspi na vašim rukama i toliko ste nestrpljivi da je odmah i što je moguće pažljivije stavite u krevetić. To možete učiniti jednom ili dvaput, ali dugoročno vrijedi umorno dijete već prije toga staviti u krevetić. Pokušajte stvoriti što ugodnije okruženje u krevetiću. Možete odabrati vrtuljak koji pričvrstite na rub krevetića i stvorite bajkovitu atmosferu. Također možete isprobati igračke u obliku projektora, kao što je mali nilski konj iz ponude proizvođača Fisher-Price.
Ne brinite!
Sve bebe se noću pomiču, stenju i prevrću se. Ako doslovno ne sjede, dopustite im da se same organiziraju kako će spavati.
Stvaranje poznatog zvučnog okruženja
Bebama je teško prijeći iz bučnog okruženja u iznenadnu i potpunu tišinu. Bez obzira na to odaberete li ventilator ili aplikaciju, osmišljenu za bebe s nizom umirujućih zvukova, pružite svom djetetu poznato zvučno okruženje u kojem se može smiriti. Pri tome vam mogu pomoći audio uređaji za uspavljivanje koji umiruju dijete uz pomoć vizualne i zvučne stimulacije.
Zakoračite u noć prigušenim svjetlima
Kako biste djetetu pomogli razumjeti da je nastupila noć, tijekom večernjeg dojenja prigušite svjetla i dijete nahranite u spavaćoj sobi. Svjetlo u sobi možete kontrolirati uz pomoć proizvoda kao što su Fisher-Price Baby Bear & Firefly, koji osim umirujućih zvukova, emitira blago i mirno svjetlo.
Prije nego što odete na spavanje, pokušajte ponovno podojiti bebu
Prije nego što odete u krevet, pokušajte ponovno nahraniti bebu. Takva rutina može stimulirati vitalnost i duljinu sna. Međutim, učinak nije zajamčen u svim slučajevima, stoga prvo testirajte ovaj pristup tri dana i nastavite s njim samo ako se pokazao učinkovitim.
Budite dosljedni
Najvažnije je znati da ako uspostavite dosljednu rutinu prije noćnog spavanja , morat ćete se držati toga i prije popodnevnog spavanja. Tijekom dana bebu može umiriti i u šarenoj ležaljci.
Nemojte se bojati isprobati spomenute metode, iako neke možda zvuče neobično. Temelje naime na praksi dvije iskusne autorice Kim West (koja je osvojila svijet s knjigom Good Night, Sleep) i Heather Turgeon (koja je postala poznata s knjigom The Happy Sleeper).