Ovlaživači i pročišćivači zraka

Ovlaživači zraka mogu biti izvrsni kućanski aparati koji vam pomažu osigurati bolju kvalitetu zraka. To čini vaše zdravlje i opće osjećanje puno boljim. Uređaj je prikladan za svaki dom, bez obzira živite li u gradu ili na selu.

Pokaži više

Ključne prednosti

Ovlaživači zraka pomažu u čišćenju zraka. Čiste prašinu, grinje, pelud i slično. Pojedini ovlaživači čak pomažu u uklanjanju otrovnih toksina. Također uklanjaju bakterije, plijesni i viruse. Učinkovito uklanjaju miris dima cigareta i pare od kuhanja.

Uređaji za ovlaživanje i pročišćavanje zraka odlični su za alergičare i astmatičare. Troše malo struje odnosno istu količinu kao, primjerice, žarulja.

Vrste

Postoji nekoliko različitih ovlaživača zraka:

  • ovlaživači zraka s prirodnim isparavanjem
  • ovlaživači zraka koji proizvode vruću paru
  • ultrazvučni ovlaživači zraka
  • ovlaživači zraka s diskom.

Ovlaživači zraka s prirodnim isparavanjem omogućuju apsorpciju suhog zraka kroz filtar za ovlaživanje i tako dobivaju odgovarajuću vlažnost. Budući da je cijeli proces iznimno jednostavan, uređaj ne zahtijeva posebno održavanje. Uređaj nije najbolji izbor za alergičare zbog mogućnosti nastanka i razvoja bakterija.

Ovlaživači zraka koji proizvode vruću paru učinkovito uništavaju bakterije i druge vrste mikroorganizama. Učinkoviti su i za njih vam ne treba potrošni materijal, ali u tom slučaju imaju puno veću potrošnju.

Ultrazvučni ovlaživači zraka koriste ultrazvuk za rad i pretvaraju vodu u parnu maglu. Njihova potrošnja energije je niska, ali treba paziti na zamjenu demineralizacijskih filtera.

Ovlaživači zraka s diskovima ili perači zraka rotiraju posebne diskove u vodenoj kupelji osiguravajući prirodno ovlaživanje. Možemo čak reći da peru zrak. Njihov sistem rada je vrlo jednostavan i ne zahtijeva posebno održavanje. Najučinkovitiji uređaji rade tamo gdje je zrak suh.

Ključni parametri

Prilikom odabira ovlaživača zraka obratite posebnu pozornost na:

  • veličinu
  • snagu ovlaživanja
  • težinu
  • buku
  • zapremninu posude
  • potrošnju.

Ovlaživači zraka obično su manji uređaji koje jednostavno možete staviti na stol ili policu. Veličina uređaja ovisi o veličini posude za vodu. Snaga ovlaživanja općenito se navodi u gramima ili mililitrima po satu rada. Veći broj snage znači veću snagu.

Ovlaživači zraka mogu težiti i do 10 kilograma. Težina ovisi i o vodi. Najlakši mogu težiti manje od kilograma. Prilikom odabira dostupne su različite zapremnine spremnika – od 0,5 do 10 litara. Što je manji, to ćete ga češće morati puniti. Maksimalna potrošnja energije uređaja je u prosjeku 50 W. Znači na razini žarulje. Pojedine možete jednostavno spojiti na računalo putem USB ključa. Ovlaživači zraka u pravilu su prilično tihi uređaji. Njihova razina buke je u prosjeku do 25 dB.

Česta pitanja kodo odabira ovlaživača zraka

Koje su dodatne funkcje ovlaživača zraka posebno dobrodošle?

Prilikom odabira ovlaživača zraka dostupne su brojne dodatne funkcije. Među njima ističu se kontrola vlažnosti i intenzitet ovlaživanja, mjerač vlage, regulator vremena, ionizator i indikator praznog spremnika.

Što omoggućuje dodatna funkcija ovlaživača zraka, nazvana indikator praznog spremnika?

Indikator praznog spremnika vrlo je poželjna dodatna funkcija pri odabiru ovlaživača zraka. Može biti u obliku vrlo jednostavnog zvučnog signala ili informativne LED diode na uređaju. Dakle, ako vam nestane vode u posudi, uređaj će vam javiti da ju je treba napuniti.

Što može pokazati zaslon ovlaživača zraka?

Na zaslonu ovlaživača zraka možete vidjeti dosta korisnih informacija. Između ostalog možete očitati vlažnost i temperaturu zraka ili aktivirani program čišćenja.

Odredi parametre
Za navedene kriterije pretrage nema ni jednog pronađenog rezultata.