Umivaonici su iznimno važan dio kupaonske opreme. Uz pravilnu ugradnju, možete dobiti puno dodatnog prostora za odlaganje. Također je ključno da se odabrani umivaonik savršeno uklapa s drugim kupaonskim elementima. Izbor nije tako jednostavan jer je tržište doslovno zasićeno takvom opremom. U nastavku je nekoliko savjeta koji će vam olakšati odabir i kupnju.
Vrsta materijala
Umivaonici su najčešće izrađeni od:
- prirodnog ili umjetnog kamena,
- klasične keramike,
- plastike,
- umjetne smjese,
- lima,
- stakla,
- drva.
Prilikom odabira vrste materijala za umivaonik, obratite pozornost na ostatak stila kupaonice, istodobno uzimajući u obzir nijansu boje.
Veličina i oblik
Ako želite prikladan umivaonik za kupaonicu, prilikom odabira također biste trebali uzeti u obzir veličinu i oblik. Postoje umivaonici koji se mogu pričvrstiti na zid, kao i kompaktni koji se savršeno uklapaju u kut prostorije. Potonji su prikladniji za manje kupaonice.
Manji kutni umivaonici obično mjere 370 milimetara u širinu i dubinu. Veći s ugrađenim ladicama mogu doseći dubinu do 508 milimetara i širinu do 1200 milimetara. Dubina umivaonika utječe na zauzimanje podne površine. Dobar izbor je na primjer umivaonik s ladicama koji možete postaviti na zid i širok je samo 350 milimetara.
Što se tiče samog dizajna, umivaonici su obično:
- pravokutnog, kvadratnog i okruglog oblika.
Pravokutni i kvadratni savršeno se uklapaju na zid, tako da uštede dosta prostora u manjoj kupaonici. Za sanitarije je daleko najbolji izbor pravokutni minimalistički dizajn umivaonika čistih linija. Takva vrsta dizajna također se dobro uklapa sa širokom paletom slavina. Pravokutni umivaonik pruža dovoljno dodatnog prostora za pohranu sapuna, četkica za zube i slično.
Okrugli umivaonici s glatkim i zaobljenim rubovima odlikuju se posebno iznimnom elegancijom, a istodobno nude fantastičan kontrast s oštrim linijama koje krase kadu ili tuš. Dobrodošli su u većim kupaonicama jer ih nije moguće pričvrstiti na zid.
Postoje i oni koji kombiniraju eleganciju okruglog i praktičnost pravokutnog umivaonika. Karakterizira ih ravan rub te se pričvršćuju na zid, a rub može biti polukružno zakrivljen. Budući da su samo djelomično umetnuti, odlikuju se iznimnim izgledom i znatnom uštedom prostora.
Boja umivaonika
Prilikom odabira umivaonika, najbolje je imati na umu stil, veličinu i oblik kade ili tuša te WC školjke. Unatoč tome međusobno se mogu odlično nadopunjavati posve suprotni stilovi.
U tom slučaju, boja kupaonske opreme također igra iznimno važnu ulogu. Prljavo bijeli umivaonik ni u kojem slučaju neće se uklopiti u kupaonicu koja se može pohvaliti odvažnom shemom boja. Crni umivaonik neće se uklopiti s bež shemom boja ili će sve izgledati nekoliko neobično.
Često se umivaonik u čistoj bijeloj boji najbolje uklapa u ambient kupaonice.
Uporaba dvostrukog umivaonika
U kupaonici možete također postaviti dvostruki umivaonik, ali vam je potrebno dovoljno prostora.
Ugradbeni umivaonik s dva korita mora imati na raspolaganje najmanje 140 centimetara.
Za pult s dva integrirana umivaonika minimalni standard je 120 centimetara.
U svakom slučaju, preporučuje se imati najmanje kakav centimetar više prostora za pohranu sušila za kosu, četki i drugih sličnih predmeta.
Odabir slavine
Prilikom odabira umivaonika, također je potrebno razmotriti o izboru slavine. Obratite pozornost na to koliko ju je lako otvoriti, zatvoriti i kontrolirati temperaturu.
Kvadratna, moderno dizajnirana slavina dobar je izbor za bilo koji tradicionalni umivaonik. U suprotnom, možete birati između slavina širokog spektra stilova, koji se dobro slažu s različitim dizajnima umivaonika. Morat ćete odlučiti želite li slavinu:
- s visokom ili niskom cijevi,
- s običnim protokom ili protokom nalik tušu,
- s više ručki.
Prilikom odabira slavine važan je također raspon i visina mlaza.
Cijena umivaonika
Umivaonici se mogu svrstati u različite cjenovne razrede. To znači da možete za takav element izdvojiti vrlo malo ili prilično novca. Obično skuplji umivaonik ukazuje na bolju kvalitetu. Budući da se radi o dugoročnom ulaganju, uvijek stavite kvalitetu na prvo mjesto, iako će vas koštati dodatni novac.
Umivaonik vas može koštati manje od 130 eura ako ste zadovoljni standardnom zakrivljenom verzijom, koja je jednostavno dizajnirana, ali učinkovita. Za kvalitetnije umivaonike obično je potrebno izdvojiti između 200 i 400 eura.
Zidni su u pravilu povoljniji u usporedbi sa stojećim jedinicama s ugrađenim ladicama. Općenito cijena umivaonika u velikoj mjeri ovisi o materijalu. Takvi kupaonski elementi s gornjim dijelom od mramora mogu vas koštati više od 600 eura.- Sortiraj prema
- Preporučujemo
- Najniže cijene
- Najviša cijena
- Popularnost
- Najprodavanije