Brand
Cijena
Oznaka
Dostupnost
Boja
Kompatibilna platforma
Virtualna stvarnost ili VR može vam donijeti potpuno uranjanje u virtualni svijet. To znači da iz okruženja običnog svijeta prelazite u isključivo digitalno okruženje uz pomoć posebnih dodataka, primjerice s VR slušalicama ili VR naočalama.
Dakle, što je virtualna stvarnost?
Mnogi ljudi brkaju pojam virtualne stvarnosti s prividnom ili proširenom stvarnošću. Kada govorimo o virtualnoj stvarnosti, pod takvom stvarnošću treba podrazumijevati okolinu koja je modelirana uz pomoć računala. Potiče stvarnost.
VR je najčešće modeliranje vizualnog iskustva koje se prikazuje na ekranu računala ili uz pomoć posebnog stereoskopskog uređaja, poput slušalica. Kada se stave na glavu, slušalice mogu prikazati virtualnu stvarnost. Za nadopunu takvog doživljaja koriste se i druga osjetila – dodir, sluh.
Osnova za virtualnu stvarnost
Osnovu za VR predstavljaju virtualne naočale. One će vam trebati ako želite samostalno koristiti virtualnu stvarnost – spajanjem konzole na računalo. VR naočale dostupne su u velikom izboru dizajna. Međusobno se razlikuju i po ugrađenim funkcijama.
Prilikom odabira VR naočala posebnu pozornost obratite na sljedeće parametre:
- rezoluciju
- povezivanje
- učestalost osvježavanja
- kompatibilnost s operativnim sustavima.
Rad VR naočala
U VR-u se koriste razne tehnologije za manipuliranje korisničkim iskustvom:
- praćenje glave
- praćenje pokreta
- praćenje oka.
U VR sustavima, praćenje glave prati, bilježi i reagira na pomicanje glave korisnika, i to s jedne na drugu stranu i ovisno o kutu pomicanja. Za najbolje korisničko iskustvo praćenje glave zahtijeva vrlo nisku frekvenciju odaziva – manje od 50 milisekundi. U suprotnom, iskustvo je loše i oči korisnika percipiraju kašnjenje u prikazu slike.
Tehnologija praćenja kretanja najmanje je razvijena od svih. Bez nje je korisničko iskustvo vrlo rigidno i ne omogućuje razgledavanje, niti kretanje po prostoriji. Unatoč tome pojedini programeri već omogućuju hodanje u 3D prostoru uz pomoć dodatnih senzora.
Određeni VR sustavi koriste IR senzore. Oni prate pokrete očiju korisnika i prilagođavaju sadržaj na ekranu u skladu s tim. Glavna svrha ove tehnologije je realniji osjećaj i prošireni kut percepcije.
VR u praksi
Virtualna stvarnost vam dakle nudi da doživite stvari koje u stvarnosti ne postoje – čak i u vašem kućnom okruženju. Kada pravilno instalirate VR uređaj, pred vašim očima se pojavljuje računalno generirani svijet. U njemu možete raditi i komunicirati. Kao VR korisnik dobivate autentičnu digitalnu repliku stvarnog svijeta ili barem njegovu najpouzdaniju stimulaciju.
VR naočale i oprema – senzori, prateći mehanički elementi, slušalice – dakle omogućuju vam da u potpunosti doživite sve dimenzije nekog drugog stvarnog ili izmišljenog svijeta.
Virtualna stvarnost nastavlja se razvijati i postaje sve dostupnija ljudima. Njezin rastući potencijal ovisi posebice o poboljšanju programske i strojne opreme. U pogledu performansi, osjetljivosti senzora, rezolucije, kao i prenosivosti i smanjenja težine, stalno se očekuju daljnji pomaci.
Često postavljana pitanja
Koja je razlika između običnih 3D i 3D virtualnih naočala?
Karakteristika 3D virtualnih naočala je da se ponašaju dosta slično običnim 3D naočalama. Dok obične 3D naočale prikazuju jednu sliku, virtualne prikazuju dvije slike. VR naočale sadrže polarizirane leće, koje dakle prikazuju dvije slike u isto vrijeme – po jednu za svako oko. Takve bi slike trebale stvarati iluziju dubine.
U kojim područjima virtualna stvarnost može biti od velike koristi?
Virtualna stvarnost nije dobrodošla samo u svijetu zabave i igara, već i u drugim područjima, primjerice u medicini, kliničkoj terapiji, terapiji protiv boli, u obrazovanju, umjetnosti, sigurnosti i zdravlju na radu, vojnoj industriji.
Za što se mogu koristiti slušalice za virtualnu stvarnost?
VR slušalice se mogu koristiti za igranje igara, gledanje filmova i videa, kao i za doživljavanje drugih stvarnosti.
- Sortiraj prema
- Preporučujemo
- Najniže cijene
- Najviša cijena
- Popularnost
- Najprodavanije
Legion naočale nude novo, pametnije rješenje za veliki zaslon za svakoga, tko traži prijenosni i privatni zaslon za gaming i gledanje videa.
Predviđeni datum otpreme: SUTRA
Naočale vam omogućuju gledanje 3D filmova ili igranje igara u virtualnoj stvarnosti.
Trenutno nedostupno
Datum izdavanja: 22. 2. 2023
PlayStation VR2 Sense stanica za punjenje omogućuje brzo i jednostavno punjenje kontrolera PS VR2 Sense.Trenutno nedostupno