Borite se protiv gubitka kose! Pomoći će vam promjena prehrane i korištenje prave kozmetike

Gubitak kose uzrokuje glavobolju i kod muškaraca i kod žena. Dok se muškarci često suočavaju s lokalnim gubitkom kose već u dvadesetim godinama (ćelavost), četrdesetogodišnjake posebno muči opadanje kose s prednje strane i stanjivanje kose po cijeloj glavi. Kako se boriti protiv ove vrste neugodnosti i možemo li zaustaviti stanjivanje kose i vratiti joj izvornu gustoću?

Kosa je kruna ljepote i njezin gubitak ili nezdrav izgled može obilježiti osobu na dugi niz godina. Kod muškaraca gubitak kose je obično posljedica genetskih predispozicija. Žene pate od gubitka kose zbog hormonalnih promjena koje se javljaju nakon poroda ili u menopauzi. Gubitak kose se također sve češće javlja kod osoba koje su imale koronavirus. Kod muškaraca se ovaj problem može pojaviti nakon dvadesetih godina života, kod žena se opadanje kose češće javlja tek nakon četrdesete godine.

Borite se proti izpadanju las! Pomagala vam bo sprememba prehrane in uporaba pravih kozmetičnih izdelkov
Više informacija: Kod žena je uzrok često niska razina estrogena, kod muškaraca je najčešći razlog previsoka razina testosterona.

Kada gubitak kose postaje problem?

U prosjeku ga svaki muškarac na glavi ima oko sto tisuća vlasi. S ove točke gledišta, osobe s plavom kosom, koje obično imaju malo više kose, imaju određenu prednost, crvenokosi pojedinci, nasuprot tome, imaju nešto manje. U prosjeku, pojedinac svaki dan izgubi približno stotinjak vlasi, koje završavaju svoj ciklus rasta i svoje mjesto prepuštaju novima. Ljudi koji imaju jako gustu kosu mogu izgubiti jedan dan čak i do 200 vlasi. Većina vlasi ispada tijekom pranja, tijekom kojeg osoba s vrlo gustom kosom može izgubiti i do 400 vlasi. Međutim, ako primijetite iznenadnu promjenu ili imate osjećaj da gubite više kose nego inače, potrebno je pronaći uzrok.

Uzroci ispadanje kose:

  • Hormonske promjene
  • Stres
  • Preboljenje bolesti
  • Nezdrav način života
  • Nedostatak vitamina
  • Genetska predispozicija (osobito kod muškaraca)
  • Neprikladni kozmetički proizvodi
Više informacija: Zaustavljanje gubitka kose je znatno lakše nego ponovno pokrenuti njezin rast. Najlakši i najmanje zahtjevan način je prevencija za sprječavanje opadanja kose.

Šamponi i regeneratori protiv ispadanja kose jačaju korijen kose

Šamponi, regeneratori, tretmani i tonici s ljekovitim učinkom za sprječavanje gubitka kose sadrže DHT inhibitore. Potonji prodiru tijekom pranja u kožu. DHT je hormon odgovoran za gubitak kose kod muškaraca, međutim, postoje medicinski šamponi dizajnirani i za žene.

Šamponi s DHT inhibitorima pomažu u zaustavljanju gubitka kose i podržavaju njihov novi rast. (Za muškarce su dostupne tablete protiv DHT-a, koje ženama štete). Na tržištu postoje različite vrste proizvoda za muškarce i žene, žene svakako ne bi trebale koristiti proizvode namijenjene muškarcima i obrnuto.

U borbi protiv opadanja kose je ključna prilagodba prehrane

O svojoj kosi možete se brinuti izvana, drugu polovicu uspjeha osigurat ćete brigom o korijenu iznutra. Ako unesete u vaše tijelo dovoljno vitamina i minerala iz prehrane, vaša će kosa biti zdrava.

Vitamini za rast kose

  • Vitamin E ima antioksidativno djelovanje, pomaže u regeneraciji stanica kože, obnavlja tkivo kose i sprječava prerano sijedenje.
  • Vitamin A pomaže u jačanju vlakana kose.
  • Vitamin B opskrbljuje vlasište hranjivim tvarima i kisikom. Vitamin B5 doprinosi sjaju i čvrstoći kose, a njegov nedostatak je najčešći uzrok ispadanja kose.
  • Vitamin C je prirodni dio strukture kose. Pridonosi njezinoj snazi i izdržljivosti.
  • Vitamin K pomaže u jačanju kose i stimulira folikul dlake.
  • Vitamin D sprječava isušivanje vlasišta.
  • Vitamin H (biotin) stimulira vlasište i pospješuje prirodan rast kose.

Druge važne tvari

  • Cink pomaže stimulirati sebum i sprječava pretjerano isušivanje vlasišta i prhut.
  • Željezo sprječava gubitak kose, jača folikul dlake.
  • Kalcij je neophodan za normalan rast kose.
  • Silicij se bori protiv preranog starenja kose i vlasišta.

Prehrana za rast kose trebala bi biti bogata proteinima. U svoj jelovnik uključite i avokado, orašaste plodove, sjemenke i ribu. Od pomoći su i jaja, kurkuma, riža od cjelovitog zrna i mahunarke. Svaki dan trebate jesti pet obroka voća i povrća. Možete uzimati i suplemente sa sadržajem vitamina, minerala i antioksidansa.

Cjelovit pristup njezi kose koja je podložna stanjivanju

  1. Redovita masaža i poticanje cirkulacije, masaža 3-puta dnevno po 2 minute.
  2. Pranje proizvodima protiv opadanja kose.
  3. Korištenje preparata nakon pranja (serum, tonik, maska).
  4. Nježno osušite kosu (koristite sušilo za kosu s ionizatorom).
  5. Ograničite sušenje, glačanje i oblikovanje.
  6. Uzmite dodatke prehrani.
  7. Prilagodite način prehrane.
  8. Priuštite si odmor.
  9. Obavljajte preventivne liječničke preglede, u slučaju dugotrajnih tegoba posjetite endokrinologa.

Kako potaknuti rast kose?

Stimulacija vlasišta je neophodna za rast kose. Redovito izvodite masažu glave. U tome vam mogu pomoći različiti masažni valjci i stimulacija s infracrvenu ili bio lampu.