Kako odabrati sobni bicikl?

Sobni bicikli odlični su asistenti u mršavljenju, jačanju mišića ili oporavku od ozljede. Biciklisti ih koriste za trening tijekom zimskih mjeseci jer omogućuju jačanje osobito donjeg dijela tijela. Sobni bicikli također su prikladni za starije osobe ili osobe koje se oporavljaju od ozljeda. Savjetovat ćemo vam koje specifikacije treba uzeti u obzir pri odabiru sobnog bicikla i koja je razlika između sobnog bicikla i trenažera?

Zašto vježbati na sobnom biciklu?

  • Ojačat ćete mišiće nogu i učvrstiti cijelo tijelo.
  • Sobni bicikl pomaže oblikovati tijelo i izgubiti težinu.
  • Vježbanje na sobnom biciklu ima pozitivan učinak na kardiovaskularni sustav.
  • Redovito vježbanje ubrzava oporavak od ozljede.

Prilikom odabira sobnog bicikla uzmite u obzir vrstu konstrukcije i kondiciju

Sobni bicikli dostupni su u nekoliko oblika – razlikuju se uglavnom po konstrukciji. Svaka vrsta prikladna je za različite načine uporabe, zato razmislite o tome kako ćete koristiti sobni bicikl.

Klasični sobni bicikl jedna je od najčešćih verzija

Klasični sobni bicikli s uspravnom konstrukcijom pogodni su za rekreativce koji žele redovito vježbati kod kuće i tako održavati svoju fizičku kondiciju ili izgubiti težinu.

  • cjenovno povoljni i praktičnih dimenzija
  • veliki izbor modela
  • obično imaju manje funkcija od trenažera

Trenažer je idealan za aktivne bicikliste

Trenažeri savršeno oponašaju vožnju biciklom, zbog toga su posebno pogodni za bicikliste koji ne žele izgubiti kondiciju zimi.

  • vježbanje je učinkovitije nego na sobnom biciklu
  • nude više funkcija
  • viša nabavna cijena

Recumbent bicikli također su pogodni za osobe sa smanjenom pokretljivošću

Radi se o sobnim biciklima horizontalne konstrukcije. Zahvaljujući većoj udobnosti, pogodni su za osobe nakon ozljeda, osobe sa smanjenom pokretljivošću, potpune početnike ili starije osobe.

  • udobnije sjedenje tijekom vježbanja
  • zauzimaju više prostora


Što je važno pri odabiru sobnog bicikla?

Ako već znate koji tip sobnog bicikla je najprikladniji za vaše potrebe, usredotočite se na dizajn pojedinih strukturnih elemenata, broj funkcija i multifunkcionalnost sobnog bicikla. Što bi vas trebalo najviše zanimati?

Konstrukcija sobnog bicikla

  • Okvir sobnog bicikla – okvir bi trebao biti dovoljno robustan, po mogućnosti izrađen od kvalitetnog čelika. U suprotnom, sobni bicikl će biti nestabilan i vožnja pri većem opterećenju neće biti baš udobna.
  • Upravljač – mora biti podesiv po visini kako biste mogli visinu udobno prilagoditi svojoj tjelesnoj visini. Prednost predstavlja također dovoljno tapecirani upravljač.
  • Pedale – kod klasičnih sobnih bicikala najčešće ćete naći plastične ili metalne pedale s trakama koje drže stopalo na mjestu. Kod pojedinih sobnih bicikala možete naići na posebno prilagođene pedale koje se također koriste kod pojedinih modela klasičnih bicikala.
  • Sjedalo – mora biti prvenstveno udobno. Omiljena su sjedala od gela koja se u obliku prilagođavaju tijelu te je tijekom dulje vožnje udobno sjediti na njima. Važna je podesiva visina sjedala. Pojedini modeli također omogućuju pomicanje naprijed i natrag, omogućujući vam da prilagodite udaljenost između sjedala i upravljača prema visini tijela korisnika.

Vrsta kočionog sustava

Kod sobnih bicikala susrećemo se s tri vrste kočionog sustava:

  • Remenski sustav kočenja – nalazi se na najjeftinijim sobnim biciklima te je potrebno znati da se radi o sobnim biciklima lošije kvalitete koji su relativno glasni. Odgovaraju uglavnom manje zahtjevnim korisnicima.
  • Magnetni kočioni sustav – nalazi se kod sobnih bicikala srednjeg cjenovnog razreda, odlikuje ga neometan i tih rad te dugi vijek trajanja.
  • Indukcijski kočioni sustav – također poznat kao elektromagnetski kočioni sustav, koji se koristi kod poluprofesionalnih i profesionalnih modela. Odlikuje se savršeno glatkim i tihim radom, koji bez problema može izdržati veća opterećenja. Nedostatak može biti viša nabavna cijena.

Koja je razlika između ručne i elektroničke regulacije opterećenja?

Opterećenje ili otpor sobnog bicikla može se podesiti ručno ili elektronički. Ručna regulacija opterećenja je jednostavna, nalazi se kod jeftinih modela. Elektroničko podešavanje opterećenja moderno je rješenje, sobni bicikl automatski povećava i smanjuje opterećenje tijekom vožnje, tako da je vježbanje maksimalno učinkovito.

Masa i vrsta zamašnjaka

Masa zamašnjaka utječe na glatkoću vožnje. Za glatku vožnju odaberite zamašnjake s minimalnom težinom od 5 kilograma.

Postoje dvije vrste zamašnjaka:

  • Zamašnjak bez praznog hoda – češće se koristi kod trenažera, pedale se cijelo vrijeme vrte sa zamašnjakom dok se potpuno ne zaustavi.
  • Zamašnjak sa slobodnim hodom – radi na istom principu kao i većina bicikala i ako zamašnjak još uvijek radi, pedale se više ne okreću.

Nosivost sobnog bicikla

Maksimalna nosivost sobnih bicikala kreće se od 80 do 150 kg. Prilikom odabira nosivosti, uzmite u obzir vašu tjelesnu težinu, preporučujemo odabir sobnih bicikala s većom nosivošću (oko 20 % više od težine najtežeg korisnika), jer su u pravilu izdržljiviji i također podnose veća opterećenja.

Vrsta napajanja

Sobni bicikl može koristiti napajanje iz električne mreže ili raditi na bateriju. Sobni bicikli trebaju struju za pokretanje računala. Kod sobnih bicikala, koji se napajaju iz mreže, ne morate se brinuti o punjenju baterije, ali ih morate smjestiti u blizini utičnice. Sobni bicikl na bateriju možete koristiti bilo gdje, ali ne smijete zaboraviti na redovito punjenje.

Glasnoća

Ako želite gledati televiziju ili slušati glazbu dok vozite sobni bicikl, također se usredotočite na informacije o glasnoći odabranog modela. Modeli s glasnoćom do 50 dB mogu se smatrati relativno tihima.


Koje funkcije treba omogućiti sobni bicikl?

  • Mjerenje prijeđene udaljenosti – pripada osnovnim funkcijama, na zaslonu sobnog bicikla prikazuje se prijeđena udaljenost.
  • Vrijeme vožnje – računalo bilježi trajanje vježbe.
  • Mjerenje utrošenih kalorija – mjeri utrošene kalorije, ova funkcija je posebno prikladna za korisnike koji žele izgubiti težinu.
  • Mjerenje otkucaja srca – napredniji modeli imaju funkciju mjerenja otkucaja srca. Najtočnija mjerenja mogu se izvršiti uz pomoć prsnog pojasa.

Koje funkcije treba omogućiti sobni bicikl?

Kvalitetni modeli sobnih bicikala i trenažera omogućuju povezivanje s pametnim telefonom ili tabletom putem aplikacije. Na taj ćete način imati sve informacije o vježbanju na svom uređaju. Osim toga, tijekom vježbanja možete gledati svoju omiljenu seriju.


Praktični dodaci koji olakšavaju rukovanje sobnim biciklom

  • Kotači – na donjem okviru sobnog bicikla omogućuju jednostavno rukovanje u slučaju da želite pomaknuti sobni bicikl. Jednostavno ga podignete s jedne strane i premjestite ga na drugo mjesto uz pomoć kotača.
  • Držač – s kojim možete držati sobni bicikl tijekom transporta.

SAVJET: Ako želite istovremeno ojačati donje i gornje ekstremitete, potražite eliptični trenažer s kojim će biti vaša vježba učinkovita i istovremeno prijateljska prema zglobovima.

Često postavljana pitanja prilikom odabira sobnog bicikla

Zašto kupiti sobni bicikl?

Sobni bicikl je jedan od cjenovno najpovoljnijih sprava za učinkovito vježbanje kod kuće. Vježbanje na sobnom biciklu je korisno za mršavljenje, oporavak nakon ozljeda mišićno-koštanog sustava i za održavanje tjelesne pripravnosti. Ne opterećuje zglobove i ima pozitivan učinak na funkcioniranje srca.

Kako početi vježbati na sobnom biciklu?

Ako još nemate iskustva s vježbanjem na sobnom biciklu, preporučujemo da slijedite ove korake:

  • Najprije podesite visinu sjedala i upravljača svojoj tjelesnoj visini. Pravilno postavljanje prepoznat ćete po tome da su vaše noge lagano savijene kada pritisnete pedale.
  • Prije vježbanja morate se dobro zagrijati da biste istegnuli i zagrijali mišiće.
  • S vježbanjem započnite postupno kako biste zagrijali tijelo, a zatim možete postupno povećavati intenzitet vježbanja. Postupno smanjite opterećenje prije završetka vježbe. Također možete odabrati jedan od unaprijed postavljenih programa.
  • Na kraju ponovno istegnite tijelo kako biste spriječili bol u mišićima.

Kako održavati sobni bicikl?

Sobni bicikl morate redovito brisati od znoja, po mogućnosti nakon svake vožnje. Ponekad je dobro zategnuti olabavljene vijke ili podmazati mehaničke dijelove koji bi s vremenom mogli početi neugodno škripati.

Koja je razlika između sobnog bicikla i trenažera?

Dok su klasični sobni bicikli prikladni za fitness treninge u udobnosti vašeg doma, trenažeri su prikladniji za aktivne sportaše koji žele najbolju moguću simulaciju bicikliranja. Sobni bicikli omogućavaju udoban položaj sjedenja s ravnim leđima, a na trenažeru se sa stilom sjedenja više približite vožnji cestovnim biciklom.