Kako stojite s komarcima ljeti? Znate li da ih se možete elegantno riješiti?

Komarac. Mali, ali nevjerojatno dosadan kukac koji nam može zagorčati život kad god smo u prirodi ili spavamo s otvorenim prozorom. A nažalost, ne zaustavlja se samo na zvuku koji kida živce - obično uz njih dolazi bolan ugriz i svrbež s oteklinom na koži koja može trajati nekoliko dana. Kako se obraniti od tih malih nepozvanih gostiju? Srećom, rješenja je usitinu mnogo.

Najčešće se s komarcima susrećemo kad smo blizu vode – na izletima u prirodu ili kad se nalazimo u blizini neke veće vodene površine. Uspješno se razmnožavaju u vlažnim šumama, livadama i općenito tamo gdje je vlaga pojačana, budući da ženka polaže jajašća u vodu. Budući da ne podnose izravnu sunčevu svjetlost, najaktivniji su od sumraka do zore. Vole miris oksidiranog ugljika koji izdišemo, pa zato bez problema mogu pronaći svoju žrtvu čak i na velikoj udaljenosti. Nakon napada, komarica na mjesto ugriza ubrizgava slinu koja sadrži sredstvo protiv zgrušavanja, pa nam mogu bez problema piti krv - a to sredstvo i jeste ono što izaziva kasniji svrab.

Kako se riješiti komaraca ljeti? Znate li da ih se možete elegantno riješiti?
Jeste li znali da... …u svijetu postoji oko 3000 vrsta komaraca i da su kod svih samo ženke agresivne? Muški komarci se hrane biljnim sokovima koji su im potpuno dovoljni izvor ishrane. Ženke, međutim, za proizvodnju i polaganje jaja trebaju mnogo više energije i bjelančevina, a to si osiguravaju pijenjem krvi toplokrvnih životinja, uključujući čovjeka. Dakle, muški komarci nisu odgovorni za vaše crvene ugrize koji svrbe.

U prirodi pomažu repelenti. Njih možete napraviti i kod kuće!

Idete li u šetnju u prirodi, najučinkovitiji pomoćnik u borbi protiv komaraca su sredstva protiv insekata odnosno takozvani repelenti. Možete ih jednostavno našpricati izravno na kožu ili odjeću prije samog odlaska na aktivnost. Sastav repelenata odbija komarce pa vas izbjegavaju u širokom luku.

Prednost repelenata je u tome što se prodaju u malim pakiranjima, relativno lakim za skladištenje i nošenje, što olakšava jednostavno ga stavite u ruksak ili džep, tako da možete redovito obnavljati zaštitni sloj čak i tijekom boravka u prirodi.

Nedostatak repelenata je što im miris često nije baš ugodan, a kod osjetljivih osoba mogu čak i izazvati alergijske reakcije. Zato uvijek morate birati kvalitetne repelente, ili one koji su na prirodnoj bazi.

Za djecu uvijek odaberite repelente koji su formulirani za njih, odnosno nježniji prema osjetljivoj koži.

Ako vam mirisi kupovnih repelenata nisu djelovali ili ste radije išli prirodnim putem, možete jednostavno napraviti svoje vlastiti biljni repelent. Evo nekoliko savjeta kako to učiniti:

Alkoholni sprej s klinčićima

Komarci mrze miris klinčića i zato si pripremite alkoholnu infuziju od njega.

  • Istucite u mužaru oko 20 g suhih klinčića (otprilike 60 komada), ulijte u spremnik koji se može zatvoriti, idealno staklenku i ulijte 100 ml ljekarničkog alkohola, ili drugi bistri alkohol bez snažnog mirisa (npr. votka).
  • Ostavite neka se natapa tri tjedna, ali svakoga dana lagano protresite.
  • Nakon tog vremena tekućinu treba procijediti kroz gazu i uliti u bocu s nastavkom za raspršivanje.
  • Kad odlazite u prirodu, nanesite sloj izravno na kožu, najbolje približno svaka dva sata.
Savjet da ne gubite vrijeme: Macerirane komadiće klinčića koji vam ostanu nakon što izradite repelent možete staviti na tanjurić i staviti na prozor – i on će poslužiti kao domaće sredstvo protiv komaraca.

Biljni macerat

Ako u svom vrtu uzgajate bilje, naberite listove matičnjaka, metvice, kadulje i bosiljka – od svake istu količinu, a u ukupnoj težini od oko 250 grama.

  • Bilje nasjeckajte na sitne komadiće i stavite u lonac.
  • Prelijte litrom kipuće vode i ostavite poklopljeno da sat vremena traje proces maceracije.
  • Zatim otkrijte, ostavite da se ohladi i procijedite cjedilom ili krpom.
  • Dodajte dvije do tri žlice octa (može i jabučnoga) u ohlađeni procijeđeni macerat, promiješajte i ulijte u boce s nastavkom za raspršivanje.
  • Po potrebi nanesite izravno na tijelo i ponovo nanesite svaka dva sata.
  • Repelent trebate čuvati u hladnjaku. Rok trajanja mu je najviše 14 dana.

Uljni repelent

Za izradu repelenta protiv komaraca također možete koristiti esencijalna ulja. Jedna odlična ideja je ulje lavande, ali isto tako moći će poslužiti i klinčić, ružmarin ili neki citrus.

  • Kao bazno ulje pripremite si bademovog ulja.
  • Ulijte 50 ml bademovog ulja u odgovarajuću bocu i dodajte 25 kapi eteričnog ulja lavande.
  • Temeljito promiješajte i prema potrebi nanesite na mjesta gdje krv najjače pulsira (zapešće, područje iza ušiju itd.).
Savjet za uljni repelent od bilja: Možete napraviti i uljni macerat od sušenog bilja (klinčići, ružmarin, lavanda, matičnjak, menta ili sušeni, kemijski netretirana kora citrusa).
Šaku suhog bilja stavite u staklenku s poklopcem koji se može zatvoriti, zalijte dovoljnom količinom ulja (tako da je bilje potpuno potopljeno) i ostavite neka se 4 tjedna macerira. Svakoga dana promiješajte.
Nakon mjesec dana ocijedite preko krpe i koristite jednako kao uljni repelent s eteričnim uljima.
PAŽNJA! Ako želite pripremiti uljni macerat od svježeg bilja, morate ga prvo ostaviti da uvene – svježe biljke sadrže veliku količinu vode i u ulju bi mogle početi pljesniviti.

Narukvica s repelentom protiv komaraca

Posebna vrsta repelenata su narukvice protiv komaraca, koje su natopčljene biljnim ekstraktima i djeluju na sličan način kao repelenti u spreju. Njihova prednost je što se lako se stavlja na ruku, tako da ne morate ponavljati nanošenje tijekom šetnje. Loša strana je što im funkcionalnost je maksimalno 10 dana, pa onda morate kupiti novi.

Praktični savjeti za vlasnike kućnih ljubimaca

Narukvice protiv komaraca djeluju, između ostalog, na istoj osnovi kao antiparazitske ogrlice za pse. Dakle, ako idete u prirodu sa svojim ljubimcima, možete im pruštiti zaštitu ne samo od komaraca, već i od krpelja pomoću ovih ogrlica.

Zaštita u vrtu ili na terasi lakša je ako upotrijebite (između ostaloga) i svjetiljke

Komarci mogu učiniti sjedenje u vrtu ili terasi vrlo neugodnim, pogotovo ako imate ribnjak, bazen ili na primjer nepokriveni spremnik za vodu. Te vodene površine savršeno su leglo komaraca. Da bi vas ti leteći komarci ostavili na miru, možete koristiti sljedeće pomoćnike:

  • Na vrtni namještaj postavite aromatičnu svjetljku u koju ulijete malo vode i nakapate nekoliko kapi eteričnog ulja lavande, eukaliptusa, ružmarina ili citrusa. Čim upaljena svijeća počne zagrijavati vodu i ulje, oni se počinju dizati u zrak ispuštajući aromatične mirise koji odbijaju komarce.
Savjet za prirodne arome: Sličan učinak kao s aromatičnom svjetiljkom možete postići ako postavite u blizini svojeg mjesta za sjedenje posadite aromatične biljke koje odbijaju insekte. U cvjetnjak, lonce za cvijeće ili žardinjere možete posaditi lavandu, ružmarin, mentu, limunsku travu, kadificu ili možda karanfile.
  • Romantičnu atmosferu i istovremeno učinkovitu zaštitu pružit će bambusove baklje s repelentnim uljem, specijalne mirisne svijeće protiv komaraca ili solarne svjetiljke.
  • U borbi protiv komaraca odličan saveznik su i električne svjetiljke. Zrače svjetlo koje privlači komarce. Oni dolete i dotaknu metalnu mrežu koja je pod naponom i ubija ih. Prednost ovih električnih zamki za insekte je ta što ne proizvode nikakav zvuk niti ispuštaju ikakav miris, tako da vas ničim ne ograničavaju. Međutim, potrebno ih je spojiti na izvor napajanja, koji može često biti spojen USB kabelom.
  • Dodatni učinkovit način tjeranja komaraca su ultrazvučni aparati protiv insekata. Oni ispuštanju zvukove visokih frekvencija, koje komarci ne podnose i stoga ih izbjegavaju. Prednost je što ti visokofrekventni zvukovi nisu čujni ljudskom uhu, tako da vas neće ometati ni kada se opuštate. Još jedna njihova prednost je to što kao izvor energije koriste baterije, tako da ih možete koristiti čak i na mjestima gdje nema električne utičnice.
  • No, ako imate utičnicu na balkonu, terasi ili vrtu, možete pokušati s aparatima protiv insekata na struju – unatoč tome što se oni najčešće koriste u zatvorenom prostoru, ako ih postavite na otvorenom blizu mjesta na kojem sjedite ili ležite, oni će vam pružiti također učinkovitu zaštitu.
Savjet kako se riješiti komaraca u vodenim površinama! Ako u vrtu imate posude s vodom, preporučujemo vam da ih zatvorite poklopcem, čime biste spriječili izlegnute ličinke da odlete. Ako ako iz nekog razloga nije moguće zatvoriti posudu ili spremnik, izlijte na površinu vode malobiljnog ulja i tako stvorite mastan sloj po cijeloj površini. To ličinkama komaraca onemogućuje disanje i uzrokuje njihovu smrt. Ulje možete bez problema ukloniti probleme s površine. S ličinkama u jezercima od pomoći su ribe koje se njima hrane, a možete ih vaditi kao i iz bazena, koristeći gustu mrežu.

Kod kuće će pomoći mreža na prozoru i mirisi

Želite li spriječiti komarce da vam ulete u dom, najučinkovitiji pomoćnik su mrežica za prozore - komarnici - sprječavaju ne samo napade komaraca, već i pčela, osa ili muha. Možete odabrati ljepljive mreže, rolo mreže, klizne mreže i fiksne mreže koje su vrlo učinkovite, pa i zavjese za vrata protiv insekata. Čak ćete moći ostaviti svjetla uključena dok prozračujete i nakon toga uživati u snu bez nelagode koju donosi zujanje.

  • U domu, kao i u vrtu ili terasi, možete se koristiti i aroma lampama, ultrazvučnim aparatima za odbijanje insekata i uređaja koji se uključe u utičnicu.
  • Upade komaraca možete spriječiti i ako su prozori otvoreni: na prozore objesite bukete sušenog aromatičnog bilja, poput ružmarina, metvice, matičnjaka ili vratića. Također, ove biljke možete staviti i u pamučne vrećice i objesiti u sobi.
  • Protiv komaraca učinkovite su i pelargonije, stoga biste ih trebali u svakom slučaju imati u posudi za cvijeće na prozorskoj dasci ili možda u povišenoj gredici na terasi.
Savjet za bezbrižan san: Ako želite biti potpuno sigurni da vam noću neće doći nepozvani posjetitelji u obliku komaraca, nabavite baldahin protiv komaraca. Kod nas možete dobiti verzije za običan ili bračni krevet, pa čak i za okrugli krevet.
A ako ćete spavati u prirodi, možete koristiti vanjske mreža protiv komaraca koje su podjednako učinkovite.

Što učiniti nakon ugriza?

Ako vas ugrize komarac i mjesto uboda pocrveni i počne svrbjeti, svakako ga nemojte češati. Pogledajte kako se riješiti plikova, jednostavno i brzo!